Foto: Riksbanken

Inkomstklyftorna ökade i kommunen

En rapport som Dagens samhälle har gjort 2017 visar att inkomstklyftorna ökade i kommunen mellan 2011 och 2015.

Drygt var tionde invånare i kommunen har en inkomst på under 60 procent av medianinkomsten i Sverige enligt en kartläggning som Dagens Samhälle har gjort 2017. Tidningen har jämfört inkomsterna 2011 med 2015 och kommit fram till att det 2011 fanns 11,9 procent med inkomst under 60 procent av medianinkomsten i Sverige, 2015 var antalet 12,4 procent. Samtidigt ökar de ”rika” med inkomster 200 procent över medianinkomsten.

2011 var det 7 procent som räknades som rika, 2015 är det 8,2 procent av kommunens invånare. Andelens om ligger på medelinkomst minskar också mellan åren från 81,1 procent till 79,4. I länet är Sigtuna tredje fattigast, bara i Södertälje och Botkyrka bor större andel fattiga med 18,7 respektive 16,9 procent. Flest rika i länet bor i Danderyd där 36 procent hade inkomster 200 procent över medianinkomsten. Även i grannkommunen Väsby ökade inkomstklyftorna, det finns 10,1 procent fattiga i Väsby 2015 och 8,6 procent rika.

Rekordmånga rotavdrag i sommar

Nyheter Renoveringsintresset i Sigtuna har nått rekordnivåer efter att riksdagen i maj tillfälligt höjde rotavdraget från 30 till 50 procent av arbetskostnaden.

Ny socialchef på plats i Sigtuna kommun

Nyheter För en vecka sedan tillträdde Åsa Wallén som ny socialchef i Sigtuna kommun. Hon kommer närmast från Danderyds kommun där hon arbetat inom socialtjänsten i över tre decennier.

Extra

Biljakt tog stopp i Sigtuna

Blåljus Polisen jagade en bil genom Märsta och ut till villaområde i Sigtuna: - Det står poliser med dragna vapen, säger ett vittne till märsta.nu

Många studerar utanför hemlänet

Ung & Student Sigtuna utmärker sig i Stockholms län när det gäller var nya högskolestudenter väljer att studera. En större andel än i länet som helhet börjar sina studier vid lärosäten i andra delar av landet.

Märsta Simsällskap satsar på simkunnighet bland skolbarn

Nyheter Den här veckan genomför Märsta Simsällskap (MSS) tillsammans med Sigtuna kommun en satsning på simkunnighet för elever i grundskolan. Under vecka 34 hålls schemalagda simpass på Midgårdsbadet och Sigtuna fritidscenter, ledda av siminstruktörer från MSS och kommunens simhallar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening