Andie Lahdo, Niklas Ramberg och Jorge Castro

Initiativ hjälper riskgrupper

Jorge Castro och Niklas Andersson startar upp ett projekt som ska hjälpa riskgrupper med vardagssysslor i coronatider.

Personer i riskgruppen får hjälp med vardagssysslor via initiativet Coronasmittad.nu. Det är Jorge Castro och Niklas Ramberg på ABS Wheels som ligger bakom, VD Andie Lahdo har finansierat det. Projektet vänder sig till riskgrupper att drabbas av Corona i Sigtuna kommun. Det handlar om att handla varor, plocka upp paket eller utföra andra typ av ärenden enligt Jorge Castro. Är man redan i karantän kan man dessvärre inte söka hjälp på grund av smittorisk.

Det startar upp nu på måndag och pågår bara måndagar mellan 18-20. Näringslivschefen Mathias Forsberg lovordar projektet:
– Tillsammans är vi starka och det minsta man kan göra som företagare är att underlätta för dom äldre som byggt upp Sigtuna säger Andie Lahdo, ABS Wheels VD

Snöröjning och halkbekämpning inför nästa veckas vinterväder

Nyheter Nästa vecka väntas minusgrader och snö i länet. Trafikverket förbereder därför intensifierad snöröjning och halkbekämpning på de större vägarna i kommunen. Vägar med mycket trafik prioriteras först, bland annat E4/Uppsalavägen, E20, E18 samt viktiga bussstråk och vägar till industriområden.

Nya bygglovsregler förenklar ansökan

Nyheter Från den 1 december 2025 träder nya regler för bygglov i kraft. Syftet är att göra det enklare och tydligare för dig som ska bygga eller göra förändringar på din fastighet.

Sigtuna klarar EU:s nya krav på luftkvalitet

Nyheter Sigtuna kommun ligger under de nya gränsvärdena för luftföroreningar enligt EU:s kommande luftkvalitetsdirektiv. En analys från Hjärt-Lungfonden visar att halterna av partiklar och kvävedioxid i kommunen håller sig på godkända nivåer, vilket bidrar till bättre folkhälsa.