Foto: Insändarbild

Inget åtal väckt för våldtäkt på Lyckostigen än

Åklagarkammaren i Norrort meddelar att de tre som är misstänkt för grov våldtäkt på Lyckostigen fortfarande inte åtalats.

Det var för cirka en månad sedan som polis kallades till Lyckostigen för att gripan två personer misstänkt för grov våldtäkt. Ytterligare en tredje greps och anhölls senare. Åtalet har ännu inte väckts då åklagaren arbetar med stämningen. Åklagarmyndigheten meddelar dock att de tre som är misstänkta är fortsatt häktade.

Sigtuna utan pris på Arkitekturgalan

Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.

Ökad skyddsjakt på vildsvin i Eneby och väg 263

Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.