Foto: Insändarbild/Gediminas Dzemionas

Ingen vit jul i sikte

Det blir sannolikt ingen vit jul detta år.

December har varit nästan uteslutande snöfri så när som några dagar med snö och kyla i månadsskiftet november/december. Nu när julen är på ingång ser det heller inte ut att bli något snöfall att vänta. Enligt SMHI är det enbart plusgrader fram till julafton, först på juldagen blir det enstaka minusgrad men det finns inget snöfall i sikte därefter heller. Återstår att se om det blir snö till nyår i alla fall, om några dagar kommer SMHI:s prognos att visa vad som väntar till Nyårsafton.

Billigare SL-resor för studenter i Sigtuna kommun

Politik Studenter i Märsta, Sigtuna och Rosersberg får billigare resor när SL lanserar en ny terminsbiljett hösten 2026. Den nya biljetten innebär att kostnaden per månad sänks från 650 till 400 kronor, en minskning med nästan 40 procent.

Märsta station rustas upp – del av nationell plan

Politik Trafikverket föreslår att Märsta station byggs om till ett modernt resecentrum inom ramen för den nationella transportplanen för 2026–2037. Satsningen innebär en upprustning av en av Sigtuna kommuns viktigaste knutpunkter för kollektivtrafiken.

Majoriteten av resenärer anser att det är fel att åka utan biljett

Nyheter En ny rapport från Kollektivtrafikbarometern visar att 93 procent av resenärerna tycker att det är fel att resa utan giltig biljett i kollektivtrafiken, inklusive SL. Trots det finns grupper som ibland väljer att inte betala, framför allt yngre personer, män, studenter och personer som reser dagligen i storstadsområden.