Man får inte flyga drönare inom Arlandas flygzon.Foto: Genrebild/Daniel Iskander
Ingen misstänkt för drönarflygningarna
Det senaste dygnets drönarflygningar över Arlanda har inte resulterat i något gripande.
Polisen har inlett en förundersökning om brott mot luftfartslagen och skyddslagen efter rapporter om drönarflygningar vid Arlanda, men ingen har ännu gripits rapporterar SVT. Enligt Hans Liwång, professor vid Försvarshögskolan, kan tidpunkten och omständigheterna kring den första drönarflygningen tyda på ett försök att testa Arlandas säkerhetsberedskap. Han utesluter inte heller att en främmande makt kan vara inblandad. Efter den andra drönarflygningen på måndagskvällen tror han att det kan vara en ”copycat”, eftersom sådana händelser ofta tenderar att upprepas.
Swedavia, som ansvarar för flygplatsen, vill inte kommentera detaljer kring säkerhetsåtgärder men betonar att de arbetar dagligen med säkerhet i samverkan med andra myndigheter och aktörer. Säkerheten är deras högsta prioritet enligt SVT:s rapportering
Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.
Notiser SAS ställer in alla flyg till och från Israel och Libanon fram till den 16 mars på grund av konflikten i Mellanöstern. Fler än 4 000 svenskar är strandsatta i regionen.
Nyheter Lodjursjakten i länet stoppas tills vidare efter beslut den 27 februari. Därmed kan den licensjakt som Länsstyrelsen i Stockholms län beslutat om inte starta den 1 mars som planerat.
Nyheter Den man i 20-årsåldern som häktades förra veckan misstänkt för deltagande i terroristorganisation arbetade samtidigt inom kommunal verksamhet, uppger SVT Nyheter.
Blåljus En kvinna i 40-årsåldern har anhållits misstänkt för försök till grov misshandel efter en händelse i en lägenhet i Märsta natten mot torsdag, enligt unt.se.
Nyheter Tullverket begär ökade anslag de kommande åren och lyfter behovet av mer resurser för att klara EU:s nya krav och stärka arbetet mot organiserad brottslighet. Myndigheten lämnar nu sitt budgetunderlag till regeringen.
Nyheter Omständigheterna kring det grova brottet som inträffade på Migrationsverkets återvändandecenter är fortsatt oklara, men nu verkar ändå brottsrubriceringen offentlig. Det rör sig om grov våldtäkt mot barn.
Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll klockan 19.00 till torsdag morgon klockan 10.00.