Sigtuna kommun och Peab har ännu inte löst tvisten om Märsta Port där Peab har byggt fyra punkthus utan att äga marken: - Bollen ligger hos PEAB. Vi har får vår del inte diskuterat att vidta några rättsliga åtgärder i detta läge utan hoppas att lösa tvisten utan rättslig inblandning, säger kommundirektören Ulf Berg till märsta.nu
märsta,nu kunde i vintras avslöja att köpeavtalet för Märsta Port där Peab byggt punkhus gått ut och inte hunnit förlängas innan Peab påbörjade bygget. Således bygges Peab rent formellt på mark som de inte äger. Under flera månaders tid har Peab och kommunen försökt lösa dilemmat. Förra veckan hölls ett möte på Peabs begäran för att lösa tvisten. Men enligt kommundirektören Ulf Berg blev det ingen uppgörelse. Vad som är nästa steg är oklart och bollen ligger enligt Bergh hos Peab. Sigtuna kommun hoppas dock på en lösning utan rättsliga åtgärder. Enligt uppgift till märsta.nu diskuterar man ett nytt köpeavtal. Kommunen vill endast att den aktuella marken som husen står på ska omfattas medan Peab vill att hela ursprungsmarken ingår som ligger framför Kunskapens hus.
Blåljus Polisen larmades vid 15-tiden på onsdagen till en busshållplats i Sigtuna efter uppgifter om ett misstänkt människorov: - Jag kan bekräfta att det pågår en förundersökning om människorov, uppger kammaråklagare Anton Frykstrand.
Politik Studenter i Märsta, Sigtuna och Rosersberg får billigare resor när SL lanserar en ny terminsbiljett hösten 2026. Den nya biljetten innebär att kostnaden per månad sänks från 650 till 400 kronor, en minskning med nästan 40 procent.
Politik Trafikverket föreslår att Märsta station byggs om till ett modernt resecentrum inom ramen för den nationella transportplanen för 2026–2037. Satsningen innebär en upprustning av en av Sigtuna kommuns viktigaste knutpunkter för kollektivtrafiken.
Politik Trafikverket har presenterat sitt förslag till ny nationell plan för transportinfrastrukturen där det framgår att E4:an ska breddas från Väsby till Arlanda.
Nyheter En ny rapport från Kollektivtrafikbarometern visar att 93 procent av resenärerna tycker att det är fel att resa utan giltig biljett i kollektivtrafiken, inklusive SL. Trots det finns grupper som ibland väljer att inte betala, framför allt yngre personer, män, studenter och personer som reser dagligen i storstadsområden.
Nyheter Efter flera års planering och en utdragen process har bygg- och miljönämnden den 23 september beviljat bygglovet för ett stort inomhusvattenland i Rosersberg.
Nyheter Efter att Sigtuna fritidsgård stängde i våras har kommunen satsat mer på en mobil fritidsverksamhet. Syftet är att nå fler ungdomar där de faktiskt finns och skapa en meningsfull fritid tillsammans med föreningar och andra aktörer.
Politik Valdeltagandet i kyrkovalet 2025 ser ut att bli något lägre än i valet 2021. I Sigtuna kommun är det Sigtuna församling som har högst andel röstande, med 18,5 procent av medlemmarna som utnyttjat sin rösträtt.
Nyheter En 15-årig pojke från Märsta döms i Göta hovrätt för mord och försök till mord efter skjutningen i Växjö i december 2024, där en kvinna sköts till döds och hennes make skadades.
Blåljus En man i 30-årsåldern greps under natten mot lördag i Skånela utanför Rosersberg. Polisen misstänker att cykeln mannen hade med sig är stulen, och han är nu misstänkt för både häleri och narkotikabrott.