Trots coronakrisen är det bara ett hundratal fler personer som hamnat hos Kronofogden under 2020.
Antalet kommuninvånare som hamnade hos Kronofogden under 2020 var 3054 stycken, det är en ökning med cirka 160 personer jämfört med 2019. Kommuninvånarnas totala skuld uppgick till 222,7 miljoner kronor för 2020, en ökning med cirka 50 miljoner på ett år. Jämfört med 2018 är det nästan 400 fler som hamnat hos Kronofogden och totalskulden har ökat med 100 miljoner kronor. Antalet mål i kommunen har ökat på två år med nästan 1000 stycken.
I jämförelse med Väsby hade Sigtuna för 2020 700 fler personer som drabbats av föreläggande och antalet mål var cirka 1700 fler. Kronofogden skriver i ett pressmeddelande att man aldrig fått in så många krav på obetalda skulder, men man konstaterar att ökningen är begränsad trots pandemin och krisen. Sigtuna kommun har en arbetslöshet på cirka 12 procent sedan snart tio månader tillbaka. De som har skulder verkar dra på sig ännu mer skulder enligt Kronofogden. – Den som får betalningsproblem blir ganska snabbt begränsad i sitt dagliga liv. Det kan vara svårt att få en lägenhet, att teckna telefonabonnemang eller till och med att få vissa jobb, uppger Rebecca Öhman, enhetschef på Kronofogden.
Politik Regeringen ger klartecken till satsningar som påverkar infrastrukturen kring Arlanda. För Sigtuna kommun innebär det bland annat finansiering för en ombyggnad av Märsta station.
Politik Inför höstens kommunval i Sigtuna har Newsworthy gått igenom hur stödet för partierna varierar mellan olika delar av kommunen. Bilden är tydlig: vissa områden är starka fästen för respektive parti, medan andra i princip är svaga zoner.
Notiser Under 2025 rapporterades sju fall av den fästingburna sjukdomen i Sigtuna kommun, enligt statistik från Folkhälsomyndigheten som Newsworthy sammanställt. Det är fem fler än året innan och den högsta siffran som noterats i kommunen.
Notiser Regeringen har nu presenterat nya byggstartsbeslut inom den nationella infrastrukturplanen, där flera satsningar berör tillgängligheten till Arlanda.
Politik Socialdemokraterna i Sigtuna vill att kommunen ska bli ett eget lokalpolisområde. I en motion till kommunfullmäktige lyfter partiet behovet av ökad polisiär närvaro och ett närmare samarbete mellan polis och kommun.