Foto: Street view/Google

Ingen hastighetssänkning förbi Rolsta

En märstabo hade skrivit till kommunen om att farten ska sänkas på väg 898 från 70 till 50 km/h men får nu överklaga till Länsstyrelsen.

Länsstyrelsen begär in yttrande från Sigtuna kommun om att sänka hastigheten förbi Rolsta på väg 898 mellan Märsta-Odensala. Enligt en märstabo som bor i Rolsta går det fort förbi samtidigt som sikten är dålig. Sigtuna kommun anser att vägen uppfyller kraven för bashastighet i och med dess bredd och omgivning av åkermark. Lokalpolisområde Sollentuna har även fått yttra sig men har inget att erinra.

Märstabon menar att det inte finns någon sikt på 50 meter och att det går över 70 km/h. Dessutom är det många som går över vägen. I Rosersberg sänktes hastigheten på väg 859 pga liknande omständigheter enligt märstabon.

Snöröjning och halkbekämpning inför nästa veckas vinterväder

Nyheter Nästa vecka väntas minusgrader och snö i länet. Trafikverket förbereder därför intensifierad snöröjning och halkbekämpning på de större vägarna i kommunen. Vägar med mycket trafik prioriteras först, bland annat E4/Uppsalavägen, E20, E18 samt viktiga bussstråk och vägar till industriområden.

Nya bygglovsregler förenklar ansökan

Nyheter Från den 1 december 2025 träder nya regler för bygglov i kraft. Syftet är att göra det enklare och tydligare för dig som ska bygga eller göra förändringar på din fastighet.

Sigtuna klarar EU:s nya krav på luftkvalitet

Nyheter Sigtuna kommun ligger under de nya gränsvärdena för luftföroreningar enligt EU:s kommande luftkvalitetsdirektiv. En analys från Hjärt-Lungfonden visar att halterna av partiklar och kvävedioxid i kommunen håller sig på godkända nivåer, vilket bidrar till bättre folkhälsa.

Fortsatt klar majoritet kvinnor som vabbar

Nyheter Föräldrar i Sigtuna fortsätter att dela vabben ojämställt. Under de senaste tolv månaderna stod männen för 38 procent av alla vabbdagar i kommunen – den lägsta andelen på över tio år, enligt Försäkringskassan.