Ingen avhopparverksamhet för kriminella i kommunen
Sigtuna är en av kommunerna i länet som saknar avhopparverksamhet enligt SVT Stockholm.
Kriminella som vill hoppa av sitt kriminella liv och bor i länet kan bara göra det i fyra kommuner rapporterar SVT Stockholm, det är nämligen bara fyra kommuner som har så kallad ”avhopparverksamhet”; Botkyrka, Sollentuna, Södertälje, Upplands-Bro och Huddinge. Dessa kommuner har sociala insatsgrupper som kan underlätta avhopp och förhindra nyrekrytering till kriminella gäng.
Även Stockholms stad har en avhopparverksamhet men bara 16 personer har fått hjälp där sedan starten 2016. Fyra av dem har återfallit i kriminalitet, fem får fortfarande hjälp och fyra har lyckats lämna det kriminella livet. 19 av kommuner i Sverige har antingen inte svarat på enkäten eller svarat att det inte finns en avhopparverksamhet. Sigtuna har svarat att de inte har någon.
Den som vill hoppa av ett kriminellt liv tar i första hand kontakt med Polisen som sedan förmedlar ärendet vidare till lokalpolis och lokala socialtjänster.
Politik Marie Axelsson toppar Socialdemokraterna lista till kommunfullmäktige i Sigtuna inför valet 2026. Beslutet fattades vid partiets årsmöte som hölls i Sätunaskolan.
Nyheter Regeringen har beslutat att tillfälligt pausa de så kallade tonårsutvisningarna i väntan på ny lagstiftning. Beskedet ger nytt hopp för många unga i Sverige – bland dem 21-åriga Ayla från Märsta som länge levt med oro över sin framtid.
Näringsliv Från den 22 juni 2026 återvänder China Eastern till Stockholm Arlanda Airport med en ny direktlinje till Shanghai Pudong International Airport. Flyget går tre gånger i veckan, på måndagar, torsdagar och lördagar.
Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.
Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.
Notiser SAS ställer in alla flyg till och från Israel och Libanon fram till den 16 mars på grund av konflikten i Mellanöstern. Fler än 4 000 svenskar är strandsatta i regionen.