Ingen person har ännu gripits för skjutningen i Steninge under måndagskvällen meddelar Polisen.
Polisen genomförde intensiva spaningar efter skjutningen i Steninge under kvällen men ingen person har ännu gripits, det beskedet ger Polisen nu på tisdagsmorgonen. Spaningarna skedde i stora delar av Märsta och Steningeområdet.
Två personer skadades och fördes till sjukhus men det ska inte röra sig om livshotande skador. De skjutna ska vara i 25-årsåldern enligt uppgift till märsa.nu. Polisen har inlett en förundersökning om försök till mord. Aftonbadet uppger att en bil påträffades av polisen med skotthål och blodspår. En av de skjutna männen ska ha blivit uppringd av en person som ville träffas och vid mötesplatsen blev de beskjutna.
Nyheter Arbetet med att göra Humlegården till en ny mötesplats i Sigtuna går vidare. Efter beslut i kommunstyrelsen ska fastigheten nu anpassas för de verksamheter som planeras flytta in.
Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.
Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)
Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.
Notiser Organisationen Mamma United, som är verksam i bland annat Sigtuna kommun, beviljas 554 750 kronor i statsbidrag från Jämställdhetsmyndigheten. Bidraget avser verksamhetsstöd för åren 2026 och 2027.
Notiser Antalet parkeringsanmärkningar i Sigtuna kommun ökade under 2025 jämfört med året innan. Totalt utfärdades 15 660 parkeringsböter under året, att jämföra med 15 357 under 2024.
Nyheter En 39-årig man från Märsta har dömts för försök till våld mot tjänsteman och våldsamt motstånd efter en händelse på Centralen i Stockholm i juni förra året.