Det finns inga planer från kommunens sida att etablera en ny förskola i Sätunaområdet efter att Sätuna förskola läggs ner.
Många har engagerat sig kring Sätuna förskola sedan det blev känt att kommunen inte kan driva den vidare på grund av att Rikshem som äger fastigheten vill riva och bygga bostäder. – Det finns ingen ny förskola planerad på just den platsen där Sätuna förskola står, men avvecklingen sker till sommaren 2022 så vi har gott om tid att hjälpa varje vårdnadshavare att hitta ett bra alternativ för just deras barn, uppger Anna Jernberg Carlson, pressansvarig i kommunen.
Enligt Jernberg Carlson finns en överkapacitet i förskolan, det vill säga mer platser än behov för perioden 2021-2030. – I området finns redan Söderbrinkens förskola på Södergatan, Tallholma förskola på Skolgatan, Norrbacka, Skutan och Björkens förskolor på Odensalavägen. Det finns även en fristående förskola på Dragonvägen som heter Kanonkullen. I samband med att Sätuna förskola avvecklas så startar dessutom Aspbackens förskola upp med plats för 160 barn, uppger Jernberg Carlson.
Blåljus Polisen genomför just nu en nationell trafiksäkerhetsvecka med fokus på hastighetsöverträdelser. Kontrollerna sker över hela landet och kan även märkas i trafiken i Sigtuna kommun.
Politik Marie Axelsson toppar Socialdemokraterna lista till kommunfullmäktige i Sigtuna inför valet 2026. Beslutet fattades vid partiets årsmöte som hölls i Sätunaskolan.
Nyheter Regeringen har beslutat att tillfälligt pausa de så kallade tonårsutvisningarna i väntan på ny lagstiftning. Beskedet ger nytt hopp för många unga i Sverige – bland dem 21-åriga Ayla från Märsta som länge levt med oro över sin framtid.
Näringsliv Från den 22 juni 2026 återvänder China Eastern till Stockholm Arlanda Airport med en ny direktlinje till Shanghai Pudong International Airport. Flyget går tre gånger i veckan, på måndagar, torsdagar och lördagar.
Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.