Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Inga pengar till upprustning av Märsta station

Märsta station lämnas utanför i regeringens förslag till nationell plan: - Trafikverkets förslag till nationell plan är en mycket stor besvikelse för alla oss som länge kämpat för den helt nödvändiga upprustningen av Märsta station, säger Olov Holst (M), kommunstyrelsens ordförande.

Märsta stations biljetthall byggs om, något som redan bestämts och finansierats av Region Stockholm och Sigtuna kommun. Men både Region Stockholm och Sigtuna kommun hade hoppats att det togs ett större grepp om stationen med en ombyggnad. Nu står det klart att inga medel anslås från regeringens sida i den så kallade nationella trafikplanen 2022-2033.
– Trafikverkets förslag till nationell plan är en mycket stor besvikelse för alla oss som länge kämpat för den helt nödvändiga upprustningen av Märsta station. I den förra nationella planen ströks den och nu är risken stor att regeringen återigen sviker kommunens pendlare. Vi kräver att regeringen gör det enda rätta och lägger till Märsta station som ett prioriterat investeringsobjekt i den nationella planen, säger Olov Holst (M), kommunstyrelsens ordförande.

Moderaterna i Sigtuna kommun och Moderaterna Region Stockholm vädjar till regeringen att ändra sitt beslut och hoppas att Socialdemokraterna lokalt kan påverka sina partikollegor på riksnivå.
– Vi kommer inte att ge oss förrän stat och regering ger efter och Märsta station rustas upp. Tyvärr ser vi nu hur satsningen på höghastighetståg tränger bort viktig infrastruktur som i stället försenas, försämras eller uteblir helt. Infrastruktursatsningar för vardagspendlarna tvingas stryka på foten för dyra prestigeprojekt. Det är oacceptabelt, säger Kristoffer Tamsons (M), trafikregionråd.

 

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening