Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Inga pendeltåg till Stockholm

Pendeltågen till och från Stockholm city och Odenplan stoppas idag på grund av säkerhetsskäl.

SL meddelar att pendeltåg till Odenplan och Stockholm city (central) passerar stationerna utan att stanna. Istället hänvisas resenärer till Solna eller Stockholm södra där man får ta tunnelbana till aktuell station. Bussar kommer att gå från Solna station till Solna centrum för byte till tunnelbana. Anledningen till stoppet är att rulltrapporna anses osäkra för passagerare. Stationerna får av utrymningsskäl inte användas utan rulltrappor. Uppsalapendeln ska dock inte vara drabbad av stoppet.

Bakgrunden är att en av rulltrapporna vid Stockholm City tidigare i veckan ska ha rusat åt fel håll rapporterar SVT Stockholm.
– En av rulltrapporna bytte plötsligt riktning och började rulla väldigt snabbt nedåt. Det ledde till att personerna i rulltrappan ramlade, säger Mattias Sjöström-Varg, presstalesperson SL, till SVT.

Personer skadades men inte allvarligt. Man har kontrollerat rulltrapporna och upptäckt felaktigheter, bland annat konstruktions- och materialfel. Natten till fredag hölls ett krismöte och därefter bestämde man att stänga stationerna.
– Utan rulltrapporna kan vi inte få ut alla människor som finns på stationerna på ett säkert sätt. Vi sätter alltid resenärernas säkerhet först, säger Mattias Sjöström-Varg enligt SVT.

Det finns ingen prognos för när stationerna kan öppnas igen men enligt Radio Stockholm väntas stationerna vara stängda åtminstone över helgen.

Billigare SL-resor för studenter i Sigtuna kommun

Politik Studenter i Märsta, Sigtuna och Rosersberg får billigare resor när SL lanserar en ny terminsbiljett hösten 2026. Den nya biljetten innebär att kostnaden per månad sänks från 650 till 400 kronor, en minskning med nästan 40 procent.

Märsta station rustas upp – del av nationell plan

Politik Trafikverket föreslår att Märsta station byggs om till ett modernt resecentrum inom ramen för den nationella transportplanen för 2026–2037. Satsningen innebär en upprustning av en av Sigtuna kommuns viktigaste knutpunkter för kollektivtrafiken.

Majoriteten av resenärer anser att det är fel att åka utan biljett

Nyheter En ny rapport från Kollektivtrafikbarometern visar att 93 procent av resenärerna tycker att det är fel att resa utan giltig biljett i kollektivtrafiken, inklusive SL. Trots det finns grupper som ibland väljer att inte betala, framför allt yngre personer, män, studenter och personer som reser dagligen i storstadsområden.