Sigtuna kommun kommer inte att behöva ta emot några nyanlända för 2023 enligt Länsstyrelsens beslut.
Det gångna året tog Sigtuna stort ansvar i samband med att flyktingar från Ukraina kom till Sverige i första vågen. Hundratals ukrainare fick tak över huvudet och i många fall även skola för barnen. 830 nyanlända har anvisats länet för 2023, men ingen av dessa ska till Sigtuna. Detta omfattar dock inte om nyanlända själva ordnar bostad i kommunen. – Länets mottagande av anvisade är nu det lägsta sedan bosättningslagens införande år 2016. Migrationsverket bedömer dock att antalet självbosatta nyanlända kommer att öka under 2023 vilket innebär att det totala antalet nyanlända som blir mottagna i länets kommuner inte behöver skilja sig mycket åt från 2022, säger Linnéa Sveide, utvecklingsledare på Länsstyrelsen.
Sigtuna är enda kommun i länet som inte tar emot nyanlända. Södertälje och Bokryka har lågt antal också med tre respektive fem. Dessa tre kommuner har de senaste 15 åren tagit stort ansvar för nyanlända och får nu lägre anvisningssiffror.
Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.
Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.
Politik Företrädare för Liberalerna har varit på plats vid förvaret och mottagnings- och återvändandecentret i Arlandastad. Med under dagen fanns även riksdagsledamoten och migrationspolitiske talespersonen Patrik Karlson.
Politik Liberalerna i Sigtuna kommun har fortsatt stöd för partiledningen och partiledare Simona Mohamsson efter den nya linjen gentemot Sverigedemokraterna som presenterades förra veckan.
Notiser En 35-årig bilist från Märsta får böter efter att polisen filmat honom köra länge i mittenfilen på E4 norr om Stockholm, utan att väja till höger. Tingsrätten konstaterar att föraren bröt mot trafikregler som få känner till, enligt experter.
Notiser Rosersbergs skytteförening i Tallmilan står inför en oviss framtid efter att Fortifikationsverket sagt upp arrendeavtalet för skytteanläggningen. Beskedet gäller från och med nu fram till den 31 oktober 2029, och föreningen har ännu inte fått någon konkret förklaring till beslutet.