Dödsfallen i covid-19 har i praktiken stannat av helt i kommunen sedan i maj och bara enstaka kommuninvånare har avlidit på över tre månader.
På tre månader, sedan i mitten av maj, har endast tre kommuninvånare avlidit med covid-19. Under hela juli fram till idag har en enda kommuninvånare avlidit med covid-19. Totalt i kommunen är det 111 dödsfall. I maj var antalet 108. Dock hör Sigtuna till en av de värst drabbade kommunerna när det gäller dödsfall med covid-19 i relation till befolkningen. Bara Älvkarleby har fler dödsfall än Sigtuna i hela landet i relation till befolkningsmängden.
Under det första året av pandemin var många de avlidna inom särskilt boende eller hade hemtjänst. De senaste månaderna är det dödsfall utanför hemtjänst och särskilt boende. I hela riket var det sex personer som avled i juli med covid-19, en person har avlidit hittills i augusti.
Blåljus En bilbrand på Frejgatan i Märsta under natten mot fredag spred sig till flera fordon. Räddningstjänsten larmades strax efter midnatt och kunde snabbt ta sig till platsen för att släcka elden.
Nyheter Det råder högsommarvärme och kommuninvånare vallfärdar till badplatser runt om i kommunen. Temperaturerna i badet närmar sig 20 grader på sina håll, i Sjudargården är det varmast med över 20.
Blåljus Polisen larmades till Valsta efter att en man uppträtt märkligt och försökt öppna en bil som inte var hans. På plats misstänktes han för drograttfylleri och narkotikabrott.
Blåljus Ett bråk uppstod mellan två kollegor på en arbetsplats i Arlandaområdet under måndagseftermiddagen. Polisen larmades till platsen vid 15.45 efter uppgifter om att två män börjat slåss med varandra.
Politik Fritidsgården vid Sigtuna Fritidscenter stänger, och kommunen satsar istället på mobila fritidsledare som rör sig ute på platser där ungdomar vistas.
Blåljus Under vecka 27 registrerade polisen totalt 168 misstänkta brott i Sigtuna kommun. Bland anmälningarna finns även ett fall av det nyinstiftade brottet förolämpning mot tjänsteman.
Ung & Student En undersökning som märsta.nu genomförde på Midgårdsvallen under torsdagen visar att många unga i Märsta spenderar stora delar av sitt sommarlov framför skärmen.