Foto: Arkiv/Jamshid Jamshidi

Inga IS-terrorister väntas till kommunen

Sigtuna kommun har inte nåtts av besked om att några återvändande IS-terrorister väntas hit.

Ett hundratal IS-terrorister som är hemmahörande i Stockholms län kan i realiteten återvända till länet, kanske även via Arlanda inom de närmsta veckorna. Sigtuna kommun anses inte vara hemkommun för någon av de som befinner sig i ett kurdiskt fångläger efter att IS sista fäste fallit i Syrien.
– Kommunen har inte nåtts av information om eventuella återvändande IS-terrorister. Initiativ har tagits till att arbeta fram en handlingsplan och riktlinjer specifikt för återvändare vilken beräknas vara klar under senare del av året. Kommunen har sedan tidigare en handlingsplan mot våldsbejakande extremism vilken dock inte behandlar frågan om återvändare, säger Fredrika Berge, kvalitetsstrateg vid Staben/Individ- och omsorgsförvaltningen till märsta.nu

Kopplas in vid händelser på Arlanda
Socialtjänsten har med anledning av läget inte heller tilldelats extraresurser för att hantera eventuella barn med kopplingar till IS-terrorister. Eftersom Sigtuna är värdkommun för Arlanda så kan kommunens socialtjänst kopplas in om något händer där. I så fall agerar man utifrån sina rutiner, enligt Fredrika Berge.
– Det vill säga, görs en anmälan om oro för barn till socialtjänsten i Sigtuna kommun, kan det ibland, efter förhandsbedömningen gjorts, resultera i omedelbara åtgärder. Sigtuna kommun skulle rent hypotetiskt kunna omhänderta barn till återvändare om kriterier för ett sådant omhändertagande föreligger.

Fredrika Berge förtydligar att barn till återvändare inte per automatik blir omhändertagna vid ankomst till Arlanda eller Sigtuna kommun.

Snöröjning och halkbekämpning inför nästa veckas vinterväder

Nyheter Nästa vecka väntas minusgrader och snö i länet. Trafikverket förbereder därför intensifierad snöröjning och halkbekämpning på de större vägarna i kommunen. Vägar med mycket trafik prioriteras först, bland annat E4/Uppsalavägen, E20, E18 samt viktiga bussstråk och vägar till industriområden.

Nya bygglovsregler förenklar ansökan

Nyheter Från den 1 december 2025 träder nya regler för bygglov i kraft. Syftet är att göra det enklare och tydligare för dig som ska bygga eller göra förändringar på din fastighet.

Sigtuna klarar EU:s nya krav på luftkvalitet

Nyheter Sigtuna kommun ligger under de nya gränsvärdena för luftföroreningar enligt EU:s kommande luftkvalitetsdirektiv. En analys från Hjärt-Lungfonden visar att halterna av partiklar och kvävedioxid i kommunen håller sig på godkända nivåer, vilket bidrar till bättre folkhälsa.

Fortsatt klar majoritet kvinnor som vabbar

Nyheter Föräldrar i Sigtuna fortsätter att dela vabben ojämställt. Under de senaste tolv månaderna stod männen för 38 procent av alla vabbdagar i kommunen – den lägsta andelen på över tio år, enligt Försäkringskassan.