Det har inte anmälts ett enda inbrott i kommunen på sju veckor enligt Grannsamverkarna i kommunen.
Inbrotten minskar i alla fall i kommunen, under de sju senaste veckorna har inte ett enda inbrott anmälts, varken försök eller fullbordade. Något som i alla fall glädjer David Lundqvist, ordförande i Grannsamverkarna. – Vi vet ju väldigt lite om vilka inbrottstjuvarna är i ”normalläget”, eftersom bara 2-3 procent av inbrotten klaras upp. Men man kan nog utgå från att svårigheten att resa till Sverige är en stor del av förklaringen. Medlemmar i internationella stöldligor tar sig helt enkelt hit. Och de medlemmar som fanns här före mars har väl åkt hem, skriver Lundqvist i ett mail till märsta.nu
Notiser Resenärer på linje 41 och 43 måste vara medvetna om störningar som kommer att påverka pendlingen under den kommande helgen den 9-10 december. Inställda avgångar och delsträckor kan förväntas på grund av brist på personal.
Notiser Från och med torsdagkväll och successivt under natten mot fredag den 8 december kommer övervåningarna på Mälartågs dubbeldäckare att åter öppnas för resenärer. Detta sker efter att en säkerhetsutredning konstaterat att ingen säkerhetsrisk föreligger.
Nyheter Sigtuna Kommun har sett en otrolig ökning av installerad effekt från nätanslutna solcellsanläggningar per capita, med en imponerande ökning på 432 procent sedan 2018.
Nyheter Måndagens välkända VMA-test (Viktigt Meddelande till Allmänheten) ställdes inför oväntade tekniska hinder, vilket resulterade i att varningssignalen inte nådde stora delar av centrala Stockholm och norra delar av länet.
Blåljus Tidigt på morgonen den 5 december rapporterades en brandincident i Steninge slottsby, där en byggbarack på Mejeriets väg engagerade räddningstjänsten och polisen.
Nyheter En 15-årig flicka döms för att ha misshandlat en 12-årig flicka i Sigtuna. Ytterligare en 15-åring döms för medhjälp till misshandel. 15-åringen döms även för övergrepp i rättssak.
Notiser Under de elva första månaderna i år har konkurserna i kommunen skjutit i höjden och nått en ökning på hela 59 procent jämfört med föregående år. Enligt färska siffror från UC, ett kreditupplysningsföretag, har antalet konkurser ökat dramatiskt från 29 till 46.