StationshusenFoto: SigtunaHem

Inflyttning startar i nya Stationshusen

På måndagen, 28 april, startar inflyttningen till de första lägenheterna i SigtunaHemsprojekt Stationshusen.

Den 28 april inleds inflyttningen i de nybyggda hyreslägenheterna i Stationshusen i Märsta. Projektet omfattar totalt 62 hyresrätter, varav 41 redan är uthyrda. Lägenheterna har lockat stort intresse tack vare sitt centrala läge, moderna standard och hållbarhetsprofil.

Stationshusen är en viktig del av utvecklingen av området kring Märsta station och Sätuna torg, som genomgått en omfattande upprustning. Projektet ingår i den första etappen av Sigtuna kommuns satsning på att utveckla Östra Märsta till en attraktiv stadsdel med bostäder, handel och offentliga miljöer.

Utvecklingen fortsätter framöver. Den 6 maj flyttar de första bostadsrättsinnehavarna in och den 22 maj återöppnar ICA Nära i bottenplanet av Stationshusen. I slutet av juni flyttar även SigtunaHems kundservice in i området.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Ingen Sigtunavilla bland länets dyraste

Bostad Ingen av Sigtunas villor tar plats på listan över Stockholms läns 100 dyraste småhus. Kommunens högst värderade fastighet ligger på Munkholmsvägen och är taxerad till 20,2 miljoner kronor.

Billigare hyror i Sigtuna än i många grannkommuner

Bostad Andrahandsmarknaden i Storstockholm visar en tudelad utveckling. En ny rapport visar att hyrorna för andrahandslägenheter har stigit i innerstaden men minskat i många av länets ytterkommuner. Det rapporterar SVT Stockholm med hänvisning till siffror från bostadstjänsten Qasa.

Så lönsamt är det att flytta till kommunen

Bostad Stockholmare som flyttar från innerstaden till Sigtuna kommun kan spara 1 000 kronor i timmen genom att acceptera en restid på cirka en timme. Det är en ökning med 240 kronor jämfört med förra året, enligt en sammanställning från Svensk Mäklarstatistik och SL.