Tjuvarna tar sig in även när larmet är aktiveratFoto: Genrebild/Daniel Iskander
Detektorer och kameror går inte igång eftersom man tar sig in via sovrummen där det inte finns några. Tjuvarna arbetar därför ostört och tillgriper oftast det som finns i sovrummetFoto: Genrebild/Daniel Iskander

Inbrottstjuvar överlistar larmen

Det har varit många inbrott den första tiden efter nyår och vid flera av dessa har man kunnat komma in trots att det finns aktiva larm.

Polisen skriver i sitt Grannsamverkans brev att ett stort antal inbrott inträffat mellan 1-12 januari, hela 9 stycken i kommunen. Fyra av dessa har skett i villa radhus, fyra i lägenhet och ett försök har även inträffat i en lägenhet.

Det vanligaste sättet att ta sig in var via ett fönster eller en altandörr. Tjuvarna har oftast varit ute efter smycken som förvarats i sovrum. Eftersom det ibland inte finns rörelsedetektorer i sovrum har gärningspersonen tagit sig in via ett sovrum, man har även haft stege som man klättrat upp på eller genom fönster på undervåning. Inbrotten har därför kunnat genomföras utan att larmet gått.

Nattpendeltåg till Märsta, Rosersberg och Arlanda från augusti 2026

Politik Resenärer i kommunen kan se fram emot fler pendeltågsavgångar nattetid. Från och med augusti 2026 inför Region Stockholm ett pilotprojekt med utökad nattpendeltågstrafik på sträckan Södertälje–Uppsala via Stockholm City. Satsningen omfattar bland annat Märsta, Rosersberg och Arlanda, och genomförs för att göra kollektivtrafiken mer tillgänglig dygnet runt.

EXTRA

Misshandel vid restaurang i Märsta

Blåljus Polis och ambulans larmades på lördagskvällen till en restaurang i Märsta efter en misstänkt misshandel. En person hade blivit slagen utanför restaurangen och uppgavs ha skador i huvudet.

Flygplan mot Arlanda larmade om rök i kabin

Blåljus Ett flygplan från Air France, på väg från Paris till Arlanda, aktiverade ett nödlarm på lördagskvällen efter en indikation om möjlig rökutveckling i kabinen. Händelsen inträffade när planet befann sig på hög höjd, cirka tre mil söder om Stockholm.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening