Tjuvarna tar sig in även när larmet är aktiveratFoto: Genrebild/Daniel Iskander
Detektorer och kameror går inte igång eftersom man tar sig in via sovrummen där det inte finns några. Tjuvarna arbetar därför ostört och tillgriper oftast det som finns i sovrummetFoto: Genrebild/Daniel Iskander

Inbrottstjuvar överlistar larmen

Det har varit många inbrott den första tiden efter nyår och vid flera av dessa har man kunnat komma in trots att det finns aktiva larm.

Polisen skriver i sitt Grannsamverkans brev att ett stort antal inbrott inträffat mellan 1-12 januari, hela 9 stycken i kommunen. Fyra av dessa har skett i villa radhus, fyra i lägenhet och ett försök har även inträffat i en lägenhet.

Det vanligaste sättet att ta sig in var via ett fönster eller en altandörr. Tjuvarna har oftast varit ute efter smycken som förvarats i sovrum. Eftersom det ibland inte finns rörelsedetektorer i sovrum har gärningspersonen tagit sig in via ett sovrum, man har även haft stege som man klättrat upp på eller genom fönster på undervåning. Inbrotten har därför kunnat genomföras utan att larmet gått.

Billigare SL-resor för studenter i Sigtuna kommun

Politik Studenter i Märsta, Sigtuna och Rosersberg får billigare resor när SL lanserar en ny terminsbiljett hösten 2026. Den nya biljetten innebär att kostnaden per månad sänks från 650 till 400 kronor, en minskning med nästan 40 procent.

Märsta station rustas upp – del av nationell plan

Politik Trafikverket föreslår att Märsta station byggs om till ett modernt resecentrum inom ramen för den nationella transportplanen för 2026–2037. Satsningen innebär en upprustning av en av Sigtuna kommuns viktigaste knutpunkter för kollektivtrafiken.

Majoriteten av resenärer anser att det är fel att åka utan biljett

Nyheter En ny rapport från Kollektivtrafikbarometern visar att 93 procent av resenärerna tycker att det är fel att resa utan giltig biljett i kollektivtrafiken, inklusive SL. Trots det finns grupper som ibland väljer att inte betala, framför allt yngre personer, män, studenter och personer som reser dagligen i storstadsområden.