Polisen jublar sedan två inbrottstjuvar gripits i Märsta och Sollentuna i veckan.
I tisdags greps två inbrottstjuvar i Märsta och fyra greps i Sollentuna. Det får lokalpolisområde Sollentuna där Sigtuna ingår att jubla rapporterar Mitt i Stockholm. – Förhoppningsvis kommer inbrotten att minska nu. De som begår den här typen av brott gör det oftast inte vid ett enstaka tillfälle utan är seriebrottslingar som livnär sig på inbrott, säger Johan Lundgren, kommunpolis i Sollentuna, till Mitt i Stockholm.
Utredningsarbetet har startat med att binda tjuvarna till brotten och se om de även kan knytas till andra inbrott i bland annat Märsta under hösten. – I somras hade vi förhållandevis få inbrott, men från augusti har det varit en ökning. Inbrotten går lite upp och ner, i regel ökar de under stora lovveckor och jul och påsk när folk reser bort, berättar Johan Lundgren enligt Mitt i.
I natt arbetade ett par av utredarna fram till en timma eftermidnatt för att få klart de fyra inbrottstjuvarna, som greps i Sollentuna, för häktning redan idag. Åklagaren har nu begärt de fyra häktade. Förhandlingar kommer hållas under eftermiddagen. pic.twitter.com/jXjZ2Fm1y0
Politik Liberalerna i Sigtuna kommun har fortsatt stöd för partiledningen och partiledare Simona Mohamsson efter den nya linjen gentemot Sverigedemokraterna som presenterades förra veckan.
Notiser En 35-årig bilist från Märsta får böter efter att polisen filmat honom köra länge i mittenfilen på E4 norr om Stockholm, utan att väja till höger. Tingsrätten konstaterar att föraren bröt mot trafikregler som få känner till, enligt experter.
Notiser Rosersbergs skytteförening i Tallmilan står inför en oviss framtid efter att Fortifikationsverket sagt upp arrendeavtalet för skytteanläggningen. Beskedet gäller från och med nu fram till den 31 oktober 2029, och föreningen har ännu inte fått någon konkret förklaring till beslutet.
Politik Kommunfullmäktige väntas fatta beslut om att tillåta ombildning av hyresrätter i Pilsbo. Förslaget innebär att 64 lägenheter och två lokaler kan omvandlas till bostadsrätter.
Notiser SMHI varnar för risk för gräsbrand i Sigtuna kommun och övriga Svealand under fredagen. Risken är stor eller lokalt mycket stor i de snöfria områdena mellan klockan 11.00 och 16.00.
Notiser I Sigtuna kommun finns 269 skyddsrum med totalt omkring 37 100 platser, vilket motsvarar cirka 70 procent av kommunens invånare. Nu ska fler skyddade utrymmen identifieras i källare, garage och vägtunnlar, rapporterar Newsworthy.
Nyheter Antalet personer som försörjs av arbetslöshetsersättning ökar i Sigtuna kommun, samtidigt som färre får sjukpenning. Det visar ny statistik från Statistiska centralbyrån.
Politik Kommunledningen har lagt ett förslag om att bygga en ny idrotts- och evenemangsarena på Midgårdsfältetet. Beslut fattas på kommunstyrelsen i mitten av april: - Sigtuna kommun ska skapa goda förutsättningar som möjliggör en meningsfull fritid för invånarna och tack vare den starka ekonomi som vi skapat kan vi nu göra det här, säger Mattias Askerson (M), kommunstyrelsens ordförande, till märsta.nu