Foto: Arkiv/Jamshid Jamshidi

Inbrottstjuvar döms efter stöld i Valsta

De två tjuvar som togs på bar gärning i mitten av oktober har dömts till fängelse.

I oktober gick polisen ut och jublade över att man grep två inbrottstjuvar i Märsta som man misstänkte var inblandade i flera andra inbrott i Norrort. Nu har de dömts till fängelse i sex månader respektive villkorlig dom.

Det rör sig om två män, en i 34-åring och en 19-åring. De båda greps tack vare ett rådigt ingripande från en kommuninvånare. Männen bröt sig in i en lägenhet där en person befann sig, hon gömde sig dock på altanen kontaktade sedan anhöriga som ringde polis. En vän till familjen åkte också till lägenheten i Valsta och följde efter tjuvarna tills dess att två poliser anslöt och grep dem.

EXTRA

Förslag om ny idrotts- och eventarena på Midgårdsfältet

Politik Kommunledningen har lagt ett förslag om att bygga en ny idrotts- och evenemangsarena på Midgårdsfältetet. Beslut fattas på kommunstyrelsen i mitten av april: - Sigtuna kommun ska skapa goda förutsättningar som möjliggör en meningsfull fritid för invånarna och tack vare den starka ekonomi som vi skapat kan vi nu göra det här, säger Mattias Askerson (M), kommunstyrelsens ordförande, till märsta.nu

Mordet i Sigtunafjärden

Man omhäktad för mordet i Sigtunafjärden

Notiser En 50-årig man sitter fortsatt häktad, misstänkt för mordet på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015. Beslutet fattades av Attunda tingsrätt.

Så många ska mönstra från kommunen

Nyheter Antalet unga som kallas till mönstring ökar i Sigtuna kommun. I år kallas 173 personer från kommunen, vilket är det högsta antalet sedan värnplikten återinfördes 2017, enligt statistik från Plikt- och prövningsverket.