Foto: Genrebild/Daniel Iskander

Inbrotten ökar under höstlovet

Under höstlovsveckan ökar inbrotten med nästan 40 procent jämfört med en vanlig vecka enligt Trygg Hansa.

Polisen har sedan förra veckan inlett en satsning för att minska inbrotten i hela Stockholm Nord. Nu kommer siffror från Trygg Hansa som visar att inbrotten under höstlovsveckan ökar med 38 procent jämfört med en vanlig vecka.
– Det bästa skyddet mot inbrott är Grannsamverkan, där boende samverkar med den lokala polisen för att göra bostadsområdet mindre attraktivt för brottslig verksamhet, säger Håkan Franzén, Hemnets försäkringsexpert på Trygg Hansa, i ett pressmeddelande

I samband med höstlovet är många familjer borta. Trygg Hansa poängterar att det inte går att freda sig helt mot inbrott men genom att vidta åtgärder kan man minska risken. Det kan handla om exempelvis godkända lås, stängda och reglade fönster, att inte dra för gardiner, lämna saker på tomten så att det ser beboligt ut. Tidigare har det varnats för att att lämna kvar stegen på tomten eftersom tjuvar visat sig använda den för att bryta sig in på övervåningen.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

sommarlov

Mängder av aktiviteter i kommunen under sommarlovet

Ung & Student Sigtuna kommun har ett stort utbud av aktiviteter för barn och unga under sommarlovet 2025. I Märsta, Valsta, Sigtuna och Rosersberg arrangeras kostnadsfria eller subventionerade aktiviteter genom kulturförvaltningen, fritidsgårdarna, biblioteken och lokala föreningar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening