Foto: Genrebild/Daniel Iskander

Inbrotten ökar under höstlovet

Under höstlovsveckan ökar inbrotten med nästan 40 procent jämfört med en vanlig vecka enligt Trygg Hansa.

Polisen har sedan förra veckan inlett en satsning för att minska inbrotten i hela Stockholm Nord. Nu kommer siffror från Trygg Hansa som visar att inbrotten under höstlovsveckan ökar med 38 procent jämfört med en vanlig vecka.
– Det bästa skyddet mot inbrott är Grannsamverkan, där boende samverkar med den lokala polisen för att göra bostadsområdet mindre attraktivt för brottslig verksamhet, säger Håkan Franzén, Hemnets försäkringsexpert på Trygg Hansa, i ett pressmeddelande

I samband med höstlovet är många familjer borta. Trygg Hansa poängterar att det inte går att freda sig helt mot inbrott men genom att vidta åtgärder kan man minska risken. Det kan handla om exempelvis godkända lås, stängda och reglade fönster, att inte dra för gardiner, lämna saker på tomten så att det ser beboligt ut. Tidigare har det varnats för att att lämna kvar stegen på tomten eftersom tjuvar visat sig använda den för att bryta sig in på övervåningen.

Lokala liberaler på landsmötet i Karlstad

Politik Liberalerna i Sigtuna – Lars Naur, Helen Kavanagh Berglund och Bo Danielsson – deltar under hela dagen på partiets landsmöte för att rösta, debattera och bevaka frågor som påverkar både partiet nationellt och utvecklingen i Sigtuna kommun.

video

Bolid över Rosersberg

Nyheter En så kallad bolid drog in över Rosersberg under natten. Fenomenet kunde skådas strax före midnatt på fredagen.

JO kritiserar Sigtuna kommun för hantering av personlig assistens

Nyheter Enligt ett pressmeddelande från Riksdagens ombudsmän (JO) har Vård- och omsorgsnämnden vid flera tillfällen avslagit en ansökan om personlig assistans enligt LSS, trots att förvaltningsrätten upprepade gånger slagit fast att den enskilde hade rätt till insatsen och återförvisat ärendet för att bara pröva omfattningen av behovet.