Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Inbrott i videobutik – Stal tobaksvaror

Klockan 3.19 i natt gick larm om inbrott på Videobutiken på Stationsgatan i Märsta: - Vi tror att de har stulit tobak, säger Sven-Erik Olsson vid Polisens ledningscentral.

Polis och väktare befarade först ett inbrott på ICA Sätuna men det visade sig vara den intilliggande videobutiken som hade forcerade dörrar när väktarna anländer. Trots sökinsatsen under natten lyckades man inte gripa några misstänkta. Polisen tror att man kommit över tobaksvaror, hur mycket är i nuläget inte känt.

Beredskapsdag i Märsta centrum nästa lördag

Nyheter Nästa lördag är det dags för Trygghets- och beredskapsdagen i Märsta centrum. Temat i år är ”Du är en del av Sveriges totalförsvar” – och det blir en dag fylld med aktiviteter för hela familjen.

SL tar över busstrafiken i Sigtuna kommun

Politik Från sommaren 2029 tar SL över busstrafiken i Sigtuna och Upplands Väsby. Det blir första gången sedan 1990-talet som kollektivtrafiken inte körs av ett privat bolag, rapporterar SVT Stockholm.

Dags att nominera till Arkitekturpriset

Nyheter Nu kan invånare, företag och föreningar lämna in förslag till årets arkitekturpris i Sigtuna kommun. Priset delas ut för att uppmärksamma byggnader och platser som bidrar till en god livsmiljö och stimulerar samtalet om arkitektur.

Ungdomsarbetslösheten stiger i kommunen

Nyheter Efter mer än ett års nedgång stiger nu arbetslösheten bland unga i Sigtuna kommun. Enligt Arbetsförmedlingens färska statistik ökar både ungdoms- och totalarbetslösheten i kommunen.

Fler barn drabbade av vräkning i Sigtuna kommun

Nyheter Under årets första halvår berördes sex barn av vräkningar i Sigtuna kommun. Fyra ärenden registrerades hos Kronofogden, där sex barn var folkbokförda på de aktuella adresserna. Ytterligare två barn, som inte var skrivna där, påverkades också.