Dammstugan på Wenngarn hade inbrottFoto: Pressbild

Inbrott i pizzeria på Wenngarn

Dammstugan på Wenngarn hade under natten inbrott.

Klockan 23.14 på onsdag kväll larmades polis om ett inbrott på Wenngarn, det var gastropuben Damstugan som serverar vedugnspizza som drabbades. Vittnen såg hur två personer lastade in saker i en bil, enligt uppgift lämnade dessa sedan i en röd bil. Polis lyckades inte gripa någon men en anmälan om stöld genom inbrott har upprättats.

Första maj uppmärksammades på Sätuna torg

Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening