Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Inbrott på tekniklager i Rosersberg

Ett teknikföretag i Rosersberg hade inbrott strax före klockan 2 i natt.

Polisen har inlett en förundersökning gällande grov stöld genom inbrott sedan ett teknikföretag under natten drabbats av inbrott i Rosersberg. Gärningsmännen körde enligt Polisen in med en hjullastare i lokalerna och en okänd mängd teknikvaror har stulits. Vittnen såg tre fordon lämna platsen i hög hastighet på E4:an norrgående. En teknisk undersökning genomförs under söndagen.

regionsvalet

Längst väntetider till BUP i Stockholm

Politik Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.

Extra

Yxkvinna söktes i Steningeområdet

Blåljus Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.

Mordet i Sigtunafjärden

Misstänkt i mordutredning i Sigtuna omhäktad

Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.