Inbrott på ICA Kvantum

Tidigt i morse rammade inbrottstjuvar in i Ica Kvantum i Märsta: - Någon eller några har kört in med en bil och vi tror att man fått med sig tobaksvaror, säger Anders Rosvall, biträdande stationsbefäl vid Polisen Stockholm Nord.

ICA Kvantum som öppnade på onsdagen har redan haft sitt första inbrott. Polis larmades till platsen vid 4.30 i morse sedan gärningsmän kört in med en bil genom entrén. De tog sedan vad polisen tror är snus och tobak och lämnade sedan platsen i en annan bil. Förödelsen efter inbrottet är ganska stor uppger Anders Rosval, biträdande stationsbefäl vid Polisen Stockholm Nord. Inga personer är gripna i nuläget.

Vittnen såg hur flera personer sprang in och ut ur butiken med säckar som de sedan lastade in i en svart kombi. Därefter larmades polis till platsen. När patrullerna anländer är inga gärningsmän kvar utan endast bilen som tagits i beslag för en teknisk undersökning. Spaningarna efter gärningsmännen har varit resultatlösa.

Uppdaterad 7.30

valet2026

Malm Kelfve tvåa på Moderaternas regionslista

Politik Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 7.

Fortsatt hög nivå av viltolyckor i Sigtuna

Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.