Midgårdsbadet drabbades av inbrott i nattFoto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Inbrott på badhus

Midgårdsbadet hade inbrott under natten: - När vi kommer fram finns det inga spår efter misstänkta, säger Mats Eriksson vid Polisens ledningscentral.

Larmet om inbrottet kom in till polisen strax efter två i natt. Vid ankomst konstaterar patrullen att det är flera dörrar som är uppbrutna, likaså inne på badet. Gärningsmännen verkar ha gått runt på badhuset och sökt av vad som finns. Hundpatrull kallades ut men polisen lyckades inte hitta några misstänkta eller spår efter dem:
– Det har skrivits en anmälan om inbrott, det är just nu oklart vad som har stulits, säger Mats Eriksson vid Polisens ledningscentral.

Förstörelse på dörrar och karmar
Bad- och simhallschefen Tapani Röyttä, bekräftar inbrottet och att det blivit en del förstörelse på dörrar och karmar. Badet hanterar minimalt med kontanter så även om de skulle få med sig kassaskåp så finns det minimalt att hämta.
– Däremot blir det stora kostnader för skattebetalarna för reparationer och liknande. Vi hoppas vi slipper liknande händelser framöver, skriver Tapani Röyttä i mail till redaktionen.

Uppdaterad kl. 8.47

JO kritiserar Sigtuna kommun för hantering av personlig assistens

Nyheter Enligt ett pressmeddelande från Riksdagens ombudsmän (JO) har Vård- och omsorgsnämnden vid flera tillfällen avslagit en ansökan om personlig assistans enligt LSS, trots att förvaltningsrätten upprepade gånger slagit fast att den enskilde hade rätt till insatsen och återförvisat ärendet för att bara pröva omfattningen av behovet.

uppdrag granskning i Sigtuna

Uppdrag Granskning: Ökade konsultkostnader och tystnadskultur

Nyheter Uppdrag Gransknings program om Sigtuna kommun släpptes under onsdagsmorgonen. Programmet handlar om att konsultkostnader köpts in och att tjänstemän fått sluta. En konsekvens av ökade konsultkostnader ska ha blivit sänkt värme i lokaler.

Trygghetsvandringarna startar i Märsta

Notiser Trygghetsvandringar genomförs regelbundet i Märsta centrum för att upptäcka brister i utemiljön och stärka tryggheten. Kommunen och fastighetsägare går tillsammans igenom områden där belysning, sikt och ordning behöver förbättras.

Snöröjning och halkbekämpning inför nästa veckas vinterväder

Nyheter Nästa vecka väntas minusgrader och snö i länet. Trafikverket förbereder därför intensifierad snöröjning och halkbekämpning på de större vägarna i kommunen. Vägar med mycket trafik prioriteras först, bland annat E4/Uppsalavägen, E20, E18 samt viktiga bussstråk och vägar till industriområden.

Nya bygglovsregler förenklar ansökan

Nyheter Från den 1 december 2025 träder nya regler för bygglov i kraft. Syftet är att göra det enklare och tydligare för dig som ska bygga eller göra förändringar på din fastighet.