En matbutik i Valsta drabbades av inbrott under natten och i samband med det kastades fotanglar ut längs Valstavägen: - Man ska ha stulit cigaretter, säger Eva Nilsson vid Polisens ledningscentral.
Vid 3.30-tiden i natt gick larmet om inbrottet i matbutiken i Valsta. Väktare var först på plats och kunde konstatera att någon redan varit inne och lämnat. Med sig ska man ha fått fotanglar. Längs Valstavägen och ner mot Steninge hittades fotanglar som vittnen ringde in om. Fotanglarna ska nu ha plockats bort och omständigheterna kring inbrottet är just nu knapphändiga. Ingen person är i alla fall gripen för brottet.
Nyheter Föräldrar i Sigtuna fortsätter att dela vabben ojämställt. Under de senaste tolv månaderna stod männen för 38 procent av alla vabbdagar i kommunen – den lägsta andelen på över tio år, enligt Försäkringskassan.
Blåljus Vid 2-tiden i natt inträffade ytterligare ett våldsbrott i Märsta. En man grips misstänkt för grov misshandel. Den utsatte är en kvinna som förts till sjukhus.
Politik Oppositionspartierna Socialdemokraterna, Vänsterpartiet, Miljöpartiet och Centerpartie riktar skarp kritik mot den moderatledda kommunledningens beslut att tacka ja till ett möte med regeringens samordnare för frivillig återvandring.
Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.
Nyheter En nederländsk lastbilschaufför i 20-årsåldern stoppades vid Öresundsbron med stora mängder narkotika i lasten. Han uppgav att han var på väg till Arlanda flygplats, men i lastutrymmet hittades heroin och cannabisharts till ett uppskattat värde av flera miljoner kronor.
Notiser Årets influensavaccination är igång för personer över 65 år och riskgrupper. I Region Stockholm vaccinerade sig 64 procent av 65-plussarna under förra säsongen.