Inbrott i Valsta – lägenhet säkrades av polis

Strax före midnatt den 27 december larmades polisen till Valsta i Sigtuna efter ett inbrott i en lägenhet. En granne upptäckte inbrottet när denne kom hem och noterade att något inte stod rätt till i grannlägenheten.

De boende i den drabbade lägenheten var inte hemma vid tillfället, och det är ännu oklart vad som stulits. Polisen undersökte platsen och tillsammans med en låssmed bytte de ut låset för att säkra lägenheten. En anmälan om stöld genom inbrott har upprättats, och polisen fortsätter utreda händelsen.

EXTRA

Misshandel vid restaurang i Märsta

Nyheter Polis och ambulans larmades på lördagskvällen till en restaurang i Märsta efter en misstänkt misshandel. En person hade blivit slagen utanför restaurangen och uppgavs ha skador i huvudet.

Flygplan mot Arlanda larmade om rök i kabin

Nyheter Ett flygplan från Air France, på väg från Paris till Arlanda, aktiverade ett nödlarm på lördagskvällen efter en indikation om möjlig rökutveckling i kabinen. Händelsen inträffade när planet befann sig på hög höjd, cirka tre mil söder om Stockholm.

Skuldsatt man blev av med 5000 kronor i utmätning

Nyheter En man i 60-årsåldern skulle resa från Arlanda, men stoppades av polisen efter begäran från Kronofogden. På plats kunde polisen utmäta kontanter till ett värde av cirka 5 000 kronor, då mannen har stora skulder.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening