Foto: Jamshid Jamshidi

Inbrott i gatukök

Ett inbrott i ett gatukök i Märsta inträffade under natten.

Under natten till onsdagen drabbades ett gatukök i centrala Märsta av ett allvarligt inbrott. Polisen kontaktades av ett vittne som observerade två personer bryta sig in i lokalen. Därefter lämnade de platsen. Det är för närvarande okänt vilka föremål som har stulits i samband med brottet.

Inbrottet inträffade vid 01.00-tiden när Märsta var täckt av mörker och tystnad. Enligt vittnesuppgifter var de misstänkta personerna snabba och verkar ha utfört inbrottet med precision. Gatuköket är en populär destination för lokalbefolkningen och har varit känt för sina smakrika maträtter och trevliga atmosfär.

Polisstyrkor anlände snabbt till brottsplatsen och inledde en omedelbar utredning. Tekniker från kriminaltekniska enheten säkrade bevis och undersökte noggrant området för fingeravtryck och andra ledtrådar som kan leda till upptäckt av de skyldiga. Det är ännu oklart vilka föremål eller kontanter som kan ha stulits från gatuköket. Ett inventeringsarbete pågår för att fastställa den exakta omfattningen av stölden.

Denna text genererades med en textrobot

Rekordmånga rotavdrag i sommar

Nyheter Renoveringsintresset i Sigtuna har nått rekordnivåer efter att riksdagen i maj tillfälligt höjde rotavdraget från 30 till 50 procent av arbetskostnaden.

Ny socialchef på plats i Sigtuna kommun

Nyheter För en vecka sedan tillträdde Åsa Wallén som ny socialchef i Sigtuna kommun. Hon kommer närmast från Danderyds kommun där hon arbetat inom socialtjänsten i över tre decennier.

Extra

Biljakt tog stopp i Sigtuna

Blåljus Polisen jagade en bil genom Märsta och ut till villaområde i Sigtuna: - Det står poliser med dragna vapen, säger ett vittne till märsta.nu

Många studerar utanför hemlänet

Ung & Student Sigtuna utmärker sig i Stockholms län när det gäller var nya högskolestudenter väljer att studera. En större andel än i länet som helhet börjar sina studier vid lärosäten i andra delar av landet.

Märsta Simsällskap satsar på simkunnighet bland skolbarn

Nyheter Den här veckan genomför Märsta Simsällskap (MSS) tillsammans med Sigtuna kommun en satsning på simkunnighet för elever i grundskolan. Under vecka 34 hålls schemalagda simpass på Midgårdsbadet och Sigtuna fritidscenter, ledda av siminstruktörer från MSS och kommunens simhallar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening