Hassan Wandi coach, Philip Rosenberg, Nazaah Waliullah, Tea Karlberg och Jens Lundin coach. Foto: Insändarbild/Kim Taekwondo

Imponerande insatser på internationell tävling

President's Cup, en av världens största tävlingar som varje år hålls i olika länder, har dragit igång med full kraft. Kim Taekwondo har varit på plats sedan i torsdags och tävlingen avslutas under söndagen.

Representanter från Kim Taekwondo, inklusive Nazaah Waliullah i -44 kg kadett, Philip Rosenberg i -65 kg kadett och Tea Karlberg i -55 junior, har gjort sitt bästa för att visa upp sin skicklighet och kämparanda.

Under fredagen tog Nazaah och Philip plats på mattan för att representera sin klubb. Philip lyckades imponera genom att ta sig till final mot Ukraina och säkra en direktkvalificering till EM. Trots en tidigare sjukdom som tvingade honom att bryta matchen, kunde han ändå kamma hem silver på President’s Cup, och därmed bli den tredje i klubben att uppnå denna bedrift.

Nazaah visade upp enastående prestationer genom att enkelt vinna sin första match mot Frankrike. Trots en tuff andra match lyckades han vända ett underläge till seger mot Storbritannien. I kvartsfinalen mötte han det starka spanska motståndet och, trots en stark insats, led han en förlust mot det lag som sedan gick vidare och vann guldet.

På söndagen var det Teas tur att tävla. Trots en jämn match mot Frankrike kunde hennes motståndare hålla emot och säkra segern. Trots detta visade Tea upp en imponerande kämpaglöd och stolthet för Kim Taekwondo.

Så gick det för bygdens lag på Gothia Cup

Fotboll Flera lokala lag har representerat Sigtuna kommun i årets Gothia Cup – världens största ungdomsturnering i fotboll – med blandade resultat men stort engagemang och internationella möten.

Jannis ger barn och unga gratis sommarläger

Fotboll Denna vecka samlas över 30 barn på Prästängarna i Sigtuna för att delta i "Hristocademy" – ett kostnadsfritt sommarläger med fokus på fotboll. Bakom initiativet står Jannis Hristofilopoulos, som även är tränare i Sigtuna IF och Skånela IF pojkar födda 2012.

Tufft motstånd för Skånela i Svenska Cupen

Handboll Skånelas herrlag deltar även i år i ATG Svenska Cupen. I gruppspelet har laget lottats in i grupp 8 tillsammans med IF Hallby HK, Täby Centrum HK och Alingsås HK. Därmed väntar kvalificerat motstånd från Handbollsligan, både hemma och borta.

sommar i sigtuna kommun

Cricket samlar unga och vuxna

Sport Under lördagseftermiddagen samlades ett trettiotal ungdomar och vuxna i Märsta för att spela cricket – en sport som snabbt vinner mark även i Sverige.

Flest hole-in-ones hos Arlandastad GK

golf Under 2024 registrerades sex hole-in-ones på Arlandastad Golfklubb och en på Sigtuna Golfklubb, enligt statistik från Svenska Golfförbundet som sammanställts av Betting.se.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening