Ludvig FredmanFoto: Insändarbild

IFK Märstas Fredman tog två guld

Ludvig Fredman från IFK Märsta tog hem två guld i helgen i kula.

I samband med Inomhus Ungdoms-SM tog Ludvig Fredman från IFK Märsta guld, först på lördagen i vikt där han stötte 17.44, ingen var ens i närheten av en sådan stöt med den 11,34 kilo tunga vikten, tvåan var hela två meter bakom. Utöver guldet var det även årsbästa för P16 samt Upplandsrekord. På söndagen slog han till med ett kast på 13,76m. Ett personligt rekord och ledning i tävlingen. Det var dock inte nog utan han växlade upp i de två sista omgångarna där han slog till med 14,12 och sedan 14,90. Även det är sverigebästa.

Sigtunarännet planeras till den 15 februari

Sport Planeringen pågår inför årets Sigtunarännet. Trots en vinter som hittills inte varit optimal för skridskoåkning ser arrangören just nu förutsättningar för att kunna genomföra loppet.

damallsvenskan

Skånela besegrade Tyresö

Handboll Skånela vann klart mot Tyresö med 33-25 på lördagen. Kinga Kozdra svarade för flest mål i märstalaget med sex mål

Skånela nia i panttoppen

Sport Flera föreningar i Sigtuna kommun placerar sig på årets så kallade Panttopp i Pantameras miljötävling Föreningskampen, där idrotts- och ideella föreningar samlar in pant för att stärka sina föreningskassor.