Leif Karlsson, Jimmy Karlsson och Dan Sundblad. Foto: Pressbild

Idrottsinitiativet kommer till Skånela IF

Idrottsinitiativet, ett ideellt nätverk, vars syfte är att verka för att skapa bättre förutsättningar för idrotten i kommunerna, gör nu ett nedslag hos Skånela IF. Satsningen vill stärka föreningsidrottens roll i samhället, med särskilt fokus på områden där barn och unga har svårare att hitta in i föreningslivet. En av de som deltar i arbetet är Dan Sundblad, tidigare rektor på Arlandagymnasiet.

Skånela IF är en av de större idrottsföreningarna i Sigtuna kommun med omkring 1 000 medlemmar, varav 800 är aktiva handbollsspelare. Föreningen betonar både bredd och elitsatsning – alla ska kunna vara med, men för äldre ungdomar erbjuds också en mer målinriktad utveckling.

Föreningen är djupt engagerad i samhällsfrågor och har kontakt med skolor vid cirka 200 tillfällen varje säsong. De erbjuder bland annat parahandboll, handbollsfitness och handboll för yngre barn genom det lekbaserade konceptet ”Hand the ball”. Dessutom är de aktiva i projekt som Mamma United och nattvandringar i lokalsamhället.

En utmaning för föreningen är att få barn med utländsk bakgrund att stanna kvar inom idrotten i tonåren. I de yngre åldrarna är deltagandet högt, men många slutar när idrotten blir mer prestationsinriktad.

Klubbchefen Jimmy Karlsson ser positivt på att Idrottsinitiativet nu riktar resurser till föreningar som Skånela IF. Samtidigt efterlyser han bättre samverkan mellan föreningar, skolor och politiker – och menar att det ofta är mer effektivt att stötta de lokala idrottskrafterna än att ta in externa aktörer.

damallsvenskan

Skånela besegrade Tyresö

Sport Skånela vann klart mot Tyresö med 33-25 på lördagen. Kinga Kozdra svarade för flest mål i märstalaget med sex mål

”Chippen” tillbaka i Skånela IF

Sport Fredrik ”Chippen” Söderberg är klar för en roll i Skånela IF:s damorganisation. Uppdraget innebär att han går in som tränarstöd till både ledare och spelare under resterande del av säsongen.

damallsvenskan

Förlust för Skånela mot Lugi

Sport Skånela IF:s damlag förlorade bortamatchen mot LUGI under Trettondagen. Matchen spelades i Lund och slutade 38–27 till hemmalaget, efter 19–9 i paus.

herrallsvenskan

Skånela utklassade serieledaren

Sport Skånela vann klart mot Lugi med 39–27 när Allsvenskan startade om på söndagen. Gästerna vände underläge till pausledning och kontrollerade sedan matchen i andra halvlek.

Skånela IF P14 klara för steg 3A i USM

Sport Skånela IF:s pojkar 14 är klara för nästa omgång i USM efter två segrar under helgen. Laget säkrade avancemanget redan på lördagen och går in i steg 3A som ett av de topprankade lagen.

damallsvenskan

Skånela föll hemma mot Ystad

Sport Skånela IF föll hemma mot Ystads IF HF i damernas Allsvenska möte den 29 november, där gästerna drog ifrån tidigt och vann med 35–28 efter 20–13 i paus.

damallsvenskan

Seger även för damerna

Sport Skånelas damlag tog sin första seger för säsongen genom en klar bortavinst mot HK Drott i Halmstad.