Ungdomar som idrottar söks till ett samarbete som Sigtuna kommun inlett med Rädda Barnen och Upplands Idrottsförbund: - Vi vill gå in i detta med så öppna ögon som möjligt, allt för att det inte blir så att vi tar över projektet och dess målsättningar, säger Monia Fries, föreningskonsulent i Sigtuna kommun.
Sigtuna kommun inleder ett projekt med Rädda Barnen och Upplands Idrottsförbund i syfte att öka barn och ungdomars inom idrotten i kommunen. Ett nystartat ungdomsråd startas som märsta.nu rapporterade i somras. Till rådet söker man ungdomar mellan 13 och 20 år som är verksamma i en förening eller intresserad av idrott- – Vi hoppas också att vi får med ungdomar som är nyfikna, vill lära sig mer om vilka rättigheter de har inom sitt idrottande och vill påverka så att barn- och ungdomsidrotten inom Sigtuna kommun är en plats där alla känner sig trygga, berättar Monica Fries, föreningskonsulent.
Det är barn och ungdomarna som sk styra processen i ungdomsrådet och kommunen ska bara stötta upp. Man hoppas att så många som möjligt kommer till ett första möte. Nästa år blir Barnkonventionen lag i Sverige och idrotten måste ta hänsyn till barn och ungas bästa i alla beslut.
Sport Märsta IK fortsätter sin uppåtgående formkurva i Division 4. På nationaldagen tog laget en viktig trepoängare när man besegrade Börje borta med 2–0.
Sport Märsta IK tog en efterlängtad seger i helgens match mot Procyon i Division 4 Uppland. Slutresultatet skrevs till 3–1 efter ett dramatiskt avslut där två mål på övertid säkrade tre poäng.
Sport Juniorgolfen i Sigtuna kommun visade styrka förra veckan när deltävlingen i Slaget om Stockholm spelades på Arlandastads Golfklubb. Hemmaklubbens Erik Koinberg, som representerar Arlandastad GK, gick segrande ur elitklassen efter en imponerande avslutningsrunda på 5 under par.
Sport Kim Taekwondo avslutade tävlingssäsongen starkt med sex medaljer vid årets upplaga av Lomma Cup. Klubben ställde upp med 13 deltagare, varav tio nybörjare och tre avancerade, i vad som blev sista tävlingen före sommaruppehållet.
Sport Märsta IK fick se sig besegrade med 2–0 borta mot Bälinge i lördagens match. Hemmalaget tog ledningen redan i den 15:e minuten genom Hannes Andersson, som även fastställde slutresultatet med sitt andra mål i den 70:e minuten.
Sport Sveriges U23-landslag i fotboll gjorde ett stopp i Märsta under måndagen för ett träningspass på SATS innan avfärd från Arlanda. Träningen är en del av förberedelserna inför två kommande landskamper mot Spanien och Italien.
Sport Idrottsinitiativet, ett ideellt nätverk, vars syfte är att verka för att skapa bättre förutsättningar för idrotten i kommunerna, gör nu ett nedslag hos Skånela IF. Satsningen vill stärka föreningsidrottens roll i samhället, med särskilt fokus på områden där barn och unga har svårare att hitta in i föreningslivet. En av de som deltar i arbetet är Dan Sundblad, tidigare rektor på Arlandagymnasiet.
Sport Douglas Sköld stannar i Skånela IF. Klubben meddelar att man kommit överens om en kontraktsförlängning med linjespelaren, som kliver upp från utvecklingslaget till A-truppen inför kommande säsong.
Sport Håbo FF tog en klar seger på hemmaplan när laget besegrade Märsta IK med 3–0. Matchen avgjordes redan i den första halvleken där hemmalaget gick upp till en tvåmålsledning, båda målen signerade Lucas Madsen.
Sport Kommunstyrelsen väntas på måndag ta ställning till förslaget om att inleda en förstudie om att uppföra ett fotbollstält i Märsta. Syftet är att skapa bättre träningsmöjligheter under vinterhalvåret för föreningslivet, särskilt för barn- och ungdomsverksamhet.
Sport Kim Taekwondos elitlag var i helgen i Kristianstad för att delta i den internationella världsrankingtävlingen Swedish Open G1, samtidigt som klubbens nästa generation tävlade i Dupnitsa Open i Bulgarien.
Sport När Tre Kronor spelar träningslandskamper mot Finland den 17 och 18 april kommer laget att bära en ny typ av matchtröja – där klubbmärken från spelarnas moderföreningar utgör en del av de klassiska kronorna på bröstet. Bland de utvalda föreningarna finns Wings HC Arlanda.