Idolerna med Sigtuna T-shirtFoto: Sigtuna kommun
Idolerna på CentrumscenenFoto: Magnus Granhagen
Många ville ta idolkort och autografFoto: Magnus Granhagen

Idolgänget besökte Märsta

På söndagen besökte Idolgänget med sigtunabon Albin Tingwall i spetsen.

Idolgänget var i Märsta under söndagen och  uppträdde på Centrumscenen. Medverkade gjorde sigtunabon Albin Tingwall tillsammans med vinnaren Nike och Klara, Sebastian och Julien. Kultur- och fritidsnämndens ordförande Lars Björling (SfS) höll ett hyllande tal till Albin:
– Från kommunledningen och alla medarbetare i Sigtuna kommun så vill vi gratulera dig till en fantastisk prestation och att du tog dig ända till finalen. Du har satt Sigtuna på kartan för hela svenska folket också, på bästa sändningstid! Och jag tror att jag kan vara ganska säker när jag säger att alla har stöttat dig under den här perioden, nästan som när Stenmark stängde Sverige och alla tittade på slalom istället för att jobba då. Jag vet också att du har sagt att du har känt att du har fått ett väldigt fint stöd från din hemkommun.
Albin Tingwall höll också tal och tackade kommuninvånarna för stödet. Efteråt blev det signering i Kulturlänken och fotografering för den som ville. Idolerna fick också varsin Sigtuna T-shirt.

Valsta kyrka fyller 50 år

Kulturnyheter Valsta kyrka, den yngsta av Märsta pastorats kyrkor, firar i år sitt 50-årsjubileum. Kyrkan byggdes 1975, mitt under en tid av nybyggaranda i stadsdelen Valsta. Med sin placering vid Valsta torg har den sedan starten haft en central roll i området.

SVT spelade in i Märsta för Arvinge okänd

Nöjesnyheter SVT Göteborgs program Arvinge okänd gjorde under måndagen inspelningar i Märsta. Programledaren Kattis Ahlström besökte juristen Christer Bjurestedt Linde på Murkelvägen, där delar av ett kommande avsnitt spelades in.

Märstarapparen 25 släpper ny singel

Nöjesnyheter Märstarapparen 25 är aktuell med nya singeln Bad Man, som släpptes den 8 augusti via EMI Sweden/Universal Music. Låten bjuder på tydliga afrobeatsinfluenser och följer upp sommarens tidigare släpp Wahala.

Sara Sandberg ställer ut i Sigtuna

Kulturnyheter Sara Sandberg som tidigare studerat på SSHL ställer ut på Plåt Pelles i höst: - Utställningen består ett flertal verk där fotografi kombineras med digitalt måleri och där djuren står i fokus för bildberättelsen. Med min fotokonst skapar jag bildvärldar fyllda av mystik, stillhet och nyfikenhet, berättar Sara.