Albin Tingwall från Sigtuna uppträder i Märsta och i kommunen för första gången.Foto: Pressbild
Idolerna bjuder show, mingel och signering
På söndag kommer idolerna till Märsta Centrum. Idolvinnaren Nike Sellmar och tvåan Albin från Sigtuna har med sig trean och fyran från tävlingen.
Idolerna kommer som bekant till Märsta Centrum på söndag 11/12. Uppträdanden startar på centrumscenen klockan 14.00. Med sig till Sigtuna kommun har Albin Nike Sellmar som vann samt trean och fyran i tävlingen; Klara och Sebastian. Efter showen blir det signering och souvenirförsäljning i Kulturlänken.
Kulturnyheter Sigtunabon John Steinberg som är fil.dr. i pedagogik vid Uppsala Universitet har gett ut en ny bok som vänder sig till lärare "Elevers lärande - Handledning i klassrummet".
Kulturnyheter Nocean med bandmedlemmar från Sigtuna bjuder på en konsert i Kulturum: - Hårdrock brukar inte spelas för sittande publik, men vi vill göra så, säger sångerskan Hanna Olsson.
Kulturnyheter Järnvägsmuseet i Gävle får en del av Arlandasamlingarna: - Det är mest praktiskt eftersom vi har ytterligare ett arkiv här, det vill säga det järnvägshistoriska, säger Kjell Åström, samlingschef, till SVT Gävleborg.
Nöjesnyheter ADAAM från Märsta var en av landets mest streamade artister på Spotify och hade den fjärde mest streamade låten med Fakka ur, nu släpper han en ny singel tillsammans med Kairo Keyz.
Nöjesnyheter Albin Tingwall räckte inte till i Idolfinalen utan fick ge sig mot Nike Sellmar: - Det gick inte att vinna mot Nike, det visste jag ju när jag fick reda på att jag skulle till final med henne, sa Albin till Aftonbladet.
Kulturnyheter Olika silverskatter ställs ut igen på Sigtuna Museum 1:a december: - Vikingatiden är ett begrepp laddat av spänning och äventyr. Med effektivare skepp och goda kontaktnät gav sig skandinaver ut på långa resor för handel och plundring. Om detta berättar vi i vår nya utställning, säger Ted Hesselbom, museichef för Sigtuna Museum & Art.