Olov Holst (M) Kommunstyrelsens ordförandeFoto: Sigtuna kommun

I Moderaternas Sigtuna är kommunens invånare i fokus

Vänsteroppositionen, det vill säga Socialdemokraterna, Vänsterpartiet och Miljöpartiet, anklagar Moderaterna för att inte stå upp för det fria ordet.

Som vanligt har den samlade vänsteroppositionen svårt att skilja på vad som faller under kommunens ansvar och vad som är uppgifter för andra att lösa. Redan idag flyttas ansvar och uppdrag efter uppdrag från staten över till landets kommuner. Och det allt som oftast utan tillräcklig ekonomisk kompensation till kommunerna.

Moderaterna i Sigtuna kommer alltid att stå upp för det fria ordet i kommunen, men att ge sig in i ett internationellt uppdrag att försvara utsatta författare i andra länder är ett uppdrag för staten. Dessutom betalar Sigtuna kommuns skattebetalare redan statlig skatt för detta arbete. Skulle Sigtuna ta sig an internationella uppdrag utan kompensation från staten vore det att dubbelbeskatta våra invånare. I Sverige är 24 kommuner medlemmar i den organisation som arbetar med att söka fristad för förföljda författare och artister. Alltså har 266 av landets 290 kommuner landat i precis samma slutsats som Moderaterna i Sigtuna; internationellt arbete för att försvara det fria ordet är inte ett kommunalt ansvar.

Vänsteroppositionen försöker nu påstå att det bara handlar om 25 000 kronor. Förutom att detta synsätt återkommer i fråga efter fråga och visar på total brist på respekt för dina skattepengar, är det dessutom i grunden fel. Att ta emot en fristadsförfattare innebär ett mycket stort ansvar, höga kostnader och tung belastning på förvaltningen som därmed måste fokusera på annat än sitt kommunala kärnuppdrag. Att ta emot ytterligare en fristadsförfattare är, med andra ord inte aktuellt. Varför ska Sigtuna då vara medlem i en organisation som har som enda syfte att placera dessa författare i medlemskommunerna? Varför ska vi lägga 25 000 skattekronor på en tom symbolakt?

På de fyra år som Moderaterna, tillsammans med de övriga borgerliga partierna, styrt kommunen har vi genomfört en grundläggande upprensning efter Socialdemokraternas 15-åriga vanstyre. Vi ser nu tydliga resultat på att det arbetet går åt rätt håll, men är långtifrån över. Till den dag vi känner att Sigtuna kommun är där vi vill att den ska vara, och blivit en av Sveriges bästa kommuner att bo i, ligger vårt fokus till hundra procent på att förbättra kommunen för dig som bor här. Om ett år är det val. Tycker du som invånare att vi istället ska fokusera på internationellt solidaritetsarbete ska du inte rösta på Moderaterna. Då finns det vänsteralternativ att lägga rösten på.

  • Olov Holst (M), kommunstyrelsens ordförande

Vi satsar en miljon extra på Kvinnojouren

Insändare Våld i nära relationer är ett av de allvarligaste samhällsproblemen vi har. Därför förstärker den moderatledda kommunledningen stödet till Kvinnojouren med ytterligare en miljon kronor. Satsningen görs utöver det långsiktiga samarbete som redan finns, där kommunen årligen avsätter 550 000 kronor till verksamheten.

valet2026

Bryt de ökande klyftorna i våra skolor!

Insändare Sigtuna kommuns grundskolor ska vara bland de bästa i Sverige” står det i M, SD, KD och SfS:s budget. Det är ett fint och ambitiöst mål. Men antalet elever som förmodas komma in på gymnasiet beräknas bli färre och dessutom ökar skillnaden mellan de elever som höjer sina betyg och de som får låga betyg.

valet2026

Sigtuna kommuns ekonomi är stark

Insändare Nu har kommunstyrelsen godkänt årsredovisningen för 2025. Det är ännu en årsredovisning under vårt ledarskap som tydligt visar att Sigtuna kommun numera har en stark och stabil ekonomi.

valet2026

Vägar i dåligt skick bromsar Sigtuna

Insändare Trasiga vägar riskerar att hålla tillbaka både jobb och investeringar i Stockholms län. Nästan var tredje statlig väg i länet är i dag i dåligt eller mycket dåligt skick.

Bra Askerson! Men glöm inte Ayla.

Insändare Det är positivt och ansvarsfullt att Mattias Askerson (M) har önskat om ett träff med migrationsminister Johan Forsell för att diskutera migrationspolitiken och hur de påverkar kommunen. Att frågan lyfts till den nivån är viktigt och visar att det finns en vilja att ta ansvar och föra dialog.

valet2026

repliken: Socialdemokraterna vänder kappan efter ideologin

Insändare Socialdemokraternas (S) agerande i samhällsbyggandsutskottet ger fler frågor än svar. Ena stunden beskyller de oss för att inte vara tillräckligt snabba med att skapa nya särskilda boendeplatser i kommunen. Nästa stund försöker de rösta ned ett förslag som syftar till att möjliggöra just ett sådant boende. Deras agerande är både inkonsekvent och allvarligt.

valet2026

Stärk Sigtuna kommuns beredskap

Insändare Krig, konflikter, ökande klimatrisker och naturolyckor skadar i allt större utsträckning skördar, försörjningsförmåga, företag, infrastruktur och ekonomi.

valet2026

repliken: M och KD är sena på bollen

Insändare Mattias Askersson (M), Erik Sedig (KD) och Josefin Brodd (M) ägnar i en insändare i märsta.nu den 25 mars kring särskilda boenden för äldre (SÄBO) en stor del av utrymmet till att ha synpunkter på en reservation från (S) i samhällsbyggnadsutskottet. M, KD och SD har känt till problemet med brist på platser på SÄBO för äldre men har inte agerat.

valet2026

Ett jämställt totalförsvar gör Sigtuna kommun starkare

Insändare Frihet, demokrati och fred är inte längre självklarheter. I en tid av ökade säkerhetshot behöver Sverige och Sigtuna kommun rusta sitt totalförsvar, men det räcker inte att bara rusta upp – vi måste rusta rätt. Ett jämställt samhälle är ett bättre rustat samhälle. När hela befolkningens kompetens i Sigtuna tas tillvara ökar vår motståndskraft, både i kris, i krig och i vardagen.

valet2026

Minst 20 miljoner till vinster i välfärden 2025

Insändare Vinster i välfärden är ett ämne som kontinuerligt står i fokus i samhällsdebatten. I regel är debatten principiell. Sällan ser man siffror gällande en enskild kommun. Men om man tittar närmare på Sigtuna kommun, hur ser det ut här?

Kortare arbetstid kostar Stockholmsregionen 167 miljarder om året

Insändare Förslaget om generell arbetstidsförkortning med bibehållen lön låter kanske lockande. Färre timmar på jobbet, mer tid för familj och fritid. Men verkligheten är att en sådan reform skulle få ett högt pris i form av minskad produktion, lägre välstånd och ett hårt slag mot både företag och välfärd.

repliken: Moderaterna har bidragit till bostadsproblem

Insändare Inför valet försöker Moderaterna i Sigtuna måla upp en bild av att oppositionens bostadspolitik skulle vara både dyr och orättvis. Den bilden är djupt missvisande. I själva verket är det dagens moderata politik som har bidragit till de problem många invånare upplever på bostadsmarknaden.

valet2026

Sigtuna behöver moderat bostadspolitik

Insändare I september är det val. Det är viktigt att den moderatledda kommunledningen i Sigtuna får fortsatt förtroende och kan bedriva sin ansvarsfulla och rättvisa bostadspolitik även de kommande åren. Alternativet skulle vara både dyrt och orättvist.

Stoppa hyreshöjningarna

Insändare I Sigtuna kommun bor tusentals människor i hyresrätter: barnfamiljer, unga som försöker flytta hemifrån, ensamstående och äldre med små pensioner. För dem är bostaden inte en investering det är en nödvändighet. Ändå fortsätter hyrorna i SigtunaHem att stiga år efter år.

internationella kvinnodagen

Ensamstående mammor är hjältar alla dagar

Insändare Idag på internationella kvinnodagen vill vi särskilt uppmärksamma ensamstående mammors situation och kämparanda. I Sverige växer nästan vart femte barn upp i en familj med en ensamstående förälder. Det innebär att 400 000 barn lever i sådana hushåll och 300 000 av dem lever med sin mamma, som ensam tar ansvar för både omsorg och ekonomi.