Hyrorna har gått upp i Sigtuna kommun det senaste året, det visar siffror från Hyresgästföreningen.
Hyresgästföreningen har sammanställt en Hyreskarta som visar hyran per kvadratmeter i landets samtliga kommuner där det finns tillräckligt med data via SCB:s årliga hyresundersökning.
Siffrorna visar att hyran i Sigtuna kommun gått upp från 89 kr/kvm 2016 till 97 kr/kvm 2017. En kraftig ökning jämfört med grannkommunerna Väsby, Sollentuna och Upplands-Bro som i story sett ligger kvar på samma nivå. I både Väsby och Sollentuna är kvm-priset aningen högre än i Sigtuna. Upplands-Bro ligger på 87 kr/kvm.
Högst är hyrorna i innerstaden med 130 kr/kvm på Kungsholmen. Men Sigtuna har ändå högre än flera av Stockholms stadsdelar. – I debatten påstås ofta felaktigt att det inte är någon skillnad i hyresnivåer mellan inner- och ytterområden i Stockholm – ibland påstås till och med att hyrorna i innerstaden är betydligt lägre än i övriga bostadsområden. Med hyreskartan visar vi svart på vitt det vi har hävdat hela tiden, att det inte stämmer, säger Love Börjeson, senioranalytiker på Hyresgästföreningen i ett pressmeddelande.
Nyheter Arbetet med att göra Humlegården till en ny mötesplats i Sigtuna går vidare. Efter beslut i kommunstyrelsen ska fastigheten nu anpassas för de verksamheter som planeras flytta in.
Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.
Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)
Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.
Notiser Organisationen Mamma United, som är verksam i bland annat Sigtuna kommun, beviljas 554 750 kronor i statsbidrag från Jämställdhetsmyndigheten. Bidraget avser verksamhetsstöd för åren 2026 och 2027.
Notiser Antalet parkeringsanmärkningar i Sigtuna kommun ökade under 2025 jämfört med året innan. Totalt utfärdades 15 660 parkeringsböter under året, att jämföra med 15 357 under 2024.
Nyheter En 39-årig man från Märsta har dömts för försök till våld mot tjänsteman och våldsamt motstånd efter en händelse på Centralen i Stockholm i juni förra året.