I samband med att Sigtuna kommun och Peab Bostad löste tvisten om Märsta Port förhandlade man även bort SigtunaHems planerade hyresrätter till bostadsrätter rapporterar Radio Stockholm.
Märsta Port skulle bli delvis hyresrätter när Peab från början planerade projektet. Fyra hus stor klara med 160 lägenheter, hälften skulle säljas till SigtunaHem var planen. Men i samband med att kommunen och Peab enades om en lösning av den segdragna markvisten förhandlades hyresrätterna bort och Peab säljer nu ut allt som bostadsrätter istället skriver Radio Stockholm: – Ja, så kan man se det, det har förhandlats bort. Samtidigt fanns det en oklarhet om vi hade ett giltigt avtal eller inte tidigare, säger Kristina Gewers, stadsbyggnadschef till radion.
Notiser Organisationen Mamma United, som är verksam i bland annat Sigtuna kommun, beviljas 554 750 kronor i statsbidrag från Jämställdhetsmyndigheten. Bidraget avser verksamhetsstöd för åren 2026 och 2027.
Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)
Notiser Antalet parkeringsanmärkningar i Sigtuna kommun ökade under 2025 jämfört med året innan. Totalt utfärdades 15 660 parkeringsböter under året, att jämföra med 15 357 under 2024.
Nyheter En 39-årig man från Märsta har dömts för försök till våld mot tjänsteman och våldsamt motstånd efter en händelse på Centralen i Stockholm i juni förra året.
Politik Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.
Nyheter Tullverket stoppade ett omfattande smugglingsförsök på Arlanda efter att en leverans med solpaneler visat sig innehålla stora mängder narkotika.
Nyheter Skidsäsongen är i gång och flera större skidorter har höjt sina priser. För Sigtunabor kan dagskort variera mellan 30 och 390 kronor, beroende på anläggning.
Nyheter Under december genomfördes en jultävling där invånare kunde skicka in bidrag på återbrukade julklappar. Nu har juryn, med representanter från Sigtuna Vatten & Renhållning AB, utsett vinnarna.
Blåljus Ett dött lodjur påträffades under förmiddagen intill E4 norr om avfarten mot Arlanda. Eftersom ingen förare anmält olyckan upprättar polisen en anmälan om jaktbrott.