Erik GlansFoto: MP

Hyreshöjningen täcker upp för ett kostsamt bostadsrättsprojekt

Att SigtunaHems utdelning för närvarande bara uppgår till 0,6 procent av det egna kapitalet beror inte på någon välvilja från Moderaternas sida, utan på att utdelningsutrymmet är begränsat i dagsläget. Målet är att bolaget ska generera marknadsmässig avkastning.

Det framgår på sidan 5 i det nuvarande ägardirektivet där det står att:
Verksamheten ska bedrivas på affärsmässiga villkor och ägarna ställer marknadsmässigt avkastningskrav.

Bolagets målsättning är alltså att generera en avsevärt högre avkastning än 0,6 procent. Den ansträngda ekonomin beror delvis på att bolaget ägnat sig åt riskfyllda bostadsrättsprojekt. SigtunaHem har blivit tvunget att köpa en del av de nyproducerade bostadsrätterna i BRF Östra Stationshusen och stötta föreningen finansiellt, vilket framgår av bolagets delårsrapport som redovisades till Kommunstyrelsen den 13 oktober 2025:

Under våren 2025 var Stationshusen klar för inflyttning. Intäkter och kostnader för hyresrätterna är medtagna i både budget och prognos. Prognosen inkluderar kostnader för förvaltningen av de bostadsrätter i BRF Östra Stationshusen som SigtunaHem äger samt finansiellt stöd till bostadsrättsföreningen.

Miljöpartiet tycker att det är fel att täcka upp för ett ekonomiskt misslyckat bostadsrättsprojekt genom att höja hyrorna för hyresgästerna.

Räntekostnaderna då? Prognosen på finansiella kostnader för 2025 är i samma delårsrapport 86 miljoner kronor jämfört med 84 miljoner kronor 2024. Där får jag ge Erik och Kjell rätt i sak. Det är en ökning. Men motiverar det hyreshöjningar på 6 procent? En sexprocentig hyresökning skulle höja hyresintäkterna med över 30 miljoner kronor att jämföra med de ökade räntekostnaderna på 2 miljoner. Moderaterna hänvisar till att de försöker återställa lönsamheten till den nivå som gällde för ca 5 år sedan, då räntorna var på 1 procent. Men då var vinstnivån exceptionellt hög: 2020 var SigtunaHems avkastning på det egna kapitalet 11 procent (se tabellen på sid. 31 i årsredovisningen från 2020), och vinsten för året blev 86 miljoner kronor. Att återställa SigtunaHems lönsamhetsnivå till den som gällde när räntorna var på 1 procent vore inte rättvist gentemot hyresgästerna som har fått en avsevärt försämrad ekonomi.

Jag får ta på mig att vårt förslag om ett ökat antal bostäder för våldsutsatta var lite otydligt. Det handlade inte enbart om att höja den 4-procentiga andel av bostäderna som är avsatta till användning i kommunens sociala verksamhet. Det handlar om att täcka upp för det bortfall av skyddade boenden som uppstått då kraven på kvinnojourernas boenden skärptes. Många kvinnojourer har lagt ned eller reducerat sin verksamhet med skyddade boenden på grund av det hårdare regelverket. Där tycker vi i Miljöpartiet att SigtunaHem skulle kunna ta ett större ansvar.

Slutligen vill jag tacka Erik och Kjell för ett välskrivet svar på min insändare. Jag har lyft fram Miljöpartiets förslag till förbättringar i styrningen av SigtunaHem, men det finns naturligtvis mycket som redan fungerar bra. Jag vill också tacka Märsta.nu för att de tillhandahåller ett så bra forum för att debattera lokalpolitiska frågor. Jag ser fram emot fortsatt debatt:)

– Erik Glans (MP), ersättare i kommunfullmäktige

slutreplik: Brandell blundar för verkligheten

Insändare Vad Tomas Brandell och Socialdemokraterna önskar är en sak, men att se till vad Socialstyrelsens brukarundersökning faktiskt mäter måste väl ändå vara det väsentliga. Faktum är att vi ser de bästa resultaten för särskilt boende på tio år.

Sigtuna kommun får toppbetyg av de äldre!

Insändare Kommunen ska leverera välfärd av högsta kvalitet och bemöta invånarna på allra bästa sätt. Det är vår ambition, det har kommunfullmäktige beslutat och det gäller i allra högsta grad i förhållande till kommunens äldre.

Dags att stoppa den moderata misskötseln av våra skattepengar

Insändare Åtta år med moderatstyre har gjort Sigtuna kommun till länets mest skuldsatta kommun, ungdomsarbetslösheten stiger och företagsklimatet är det sämsta på tjugofyra år. Men istället för att investera sig ur krisen väljer Moderaterna att krympa kommunkassan och kasta pengar i sjön.

Äntligen kollektivtrafik i egen regi – ett viktigt första steg

Insändare Tisdagen den 23 september klubbade trafiknämnden beslutet att Sigtuna- och Upplands-Väsbys bussavtal skulle övertas i egen regi. Det är ett historiskt beslut som vi i Vänsterpartiet i Sigtuna kommun varmt välkomnar. Vänsterpartiet har länge drivit frågan om en kollektivtrafik i egen regi där vi har kontroll och rådighet över alla dess led och nu är vi äntligen på väg!

Stå upp för äldre kvinnors trygghet

Insändare När en kvinna i 90-årsåldern i Skåne nyligen utsattes för grovt våld blev det ännu en påminnelse om att även äldre kvinnor drabbas av dödligt våld i nära relationer. Samtidigt vet vi att våld och kränkningar också kan förekomma i äldreomsorgen.

Sigtunas kommuninvånare är inga labbråttor

Insändare Styret i Region Stockholm, bestående av Socialdemokraterna, Miljöpartiet, Centerpartiet med stöd av Vänsterpartiet, har kommit överens om att SL ska köra bussar i Sigtuna kommun i egen regi. Detta riskerar att göra vår busstrafik sämre och dyrare, med färre avgångar.

kyrkovalet

På söndag kan du och fem miljoner andra gå och rösta i kyrkovalet

Insändare Det spelar roll för hela samhället vad kyrkan säger och gör. Svenska kyrkan har över 20 000 anställda – det spelar roll vem som ansvarar för arbetsgivarfrågorna.Svenska kyrkan förvaltar stora mängder fastigheter och skog – det spelar roll vilken syn på miljön som beslutsfattarna har.