Foto: Press/SigtunaHem

Hyresgästföreningen: Högt hyresförlag

Hyresgästföreningen är kritiska till SigtunaHems yrkande om 2,25 procents hyreshöjning, rapporterar tidningen Hem & Hyra.

SigtunaHem avser höja hyran med 2,25 procent med start 1:a januari 2017. Höjningen anses dock vara för hög av Hyresgästföreningen som ska förhandla med det kommunala bostadsbolaget om saken:
– Det är för högt jämfört med de förhandlingar som redan är klara. Vi ska sätta oss och analysera nu, för att se om de behöver alla de här pengarna, Nicklas Isaksen, ordförande i förhandlingsdelegationen, till tidningen Hem & Hyra.

Hyresgästföreningen har inte lagt något eget bud och kommer inte kunna göra det. Men Isaksen anser att eftersom räntorna är på väg ner så borde höjningen inte bli så stor. Nästa vecka ska man träffa SigtunaHems ledning. Hyresgästföreningens förhandlingsstrateg, Jan Hedberg, är inne på samma bana som Isaksen:
– Vi har redan hyrorna klara för 11 kommunala bolag och 100 000 hyresgäster på en genomsnittlig nivå på 0,65 procent. Det är extremt gynnsamt att äga fastigheter just nu, med extremt låga räntor, låg inflation och lågt kostnadstryck. De milda vintrarna betyder lägre uppvärmningskostnader och lägre kostnader för snöröjning. Det här genomsyrar samtliga bolag och kommer att slå igenom i årets resultat, säger han.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening