Häst- och showartisten Tobbe Larsson kommer till Sigtuna för ett uppträdande senare i mars: -Hästarna har skapat det liv jag lever idag, de har gett mig möjligheten att träffa kungligheter, artister och många intressanta människor som jag aldrig hade mött utan dem, säger Tobbe i ett pressmeddelande.
Tobbe Larsson har ett hektiskt schema, han befinner sig nu i Förenade Arabemiraten med sina hästar för att uppträda på Longines President Cup och Nations Cup of UAE. Han ger sig ut på en landsomfattande turné som startar 16:e mars och har ett stopp i Sigtuna 21:a mars.
Ser fram emot turnén Genom åren har Tobbe Larsson medverkat i olika tv-serier som Ponnyakuten, Guldbiljetten och medverkat i program i Abu Dhabi samt varit dataspelsfigur för onlinespelet Star Stable. I showen kommer han att berätta om hästarnas individuella förmågor och guida publiken genom ett uppskattat och lättsamt sätt. – Frihetsträning är så väldigt speciellt… tydlig kommunikation mellan människor och hästar. Jag ser fram emot att få ta med mig hästarna och bege oss ut på jubileumsturné, underbart, så roligt säger Tobbe Larsson i ett pressmeddelande.
Kulturnyheter Författarduon bakom den uppskattade Enshammarserien är tillbaka med en ny bok. Märstabon Emilie Wiklund är ena halvan av teamet som nu släpper Att fånga en tango – en vass och varm feelgoodroman om sorg, humor och modet att börja om.
Kulturnyheter Sara Sandberg som tidigare studerat på SSHL ställer ut på Plåt Pelles i höst: - Utställningen består ett flertal verk där fotografi kombineras med digitalt måleri och där djuren står i fokus för bildberättelsen. Med min fotokonst skapar jag bildvärldar fyllda av mystik, stillhet och nyfikenhet, berättar Sara.
Kulturnyheter Under tisdagen besökte märsta.nu Märsta bibliotek för att ta reda på hur många ungdomar som fortfarande använder biblioteket – och hur mycket de egentligen läser.
Nöjesnyheter Idag lördag fylls Odensala bygdegård med A-traktorer, bilar och motorintresserade från bygden. Det är dags för EPA/Motorskoj – ett evenemang som lockar både unga förare och nyfikna åskådare till en heldag med utmaningar, utställning och kortegekörning genom Odensala, Märsta och Knivsta.
Nöjesnyheter Veckans sommarvärme lockade många till Steningebadet i Märsta, där temperaturen låg mellan 26 och 28 grader. Besökare i alla åldrar passade på att svalka sig, sola och umgås vid vattnet.
Kulturnyheter Den 30–31 augusti arrangeras Sigtuna Art Walk, då ett trettiotal konstnärer och utställningsplatser i Sigtuna öppnar upp för allmänheten.
Nöjesnyheter På fredag släpper Märstarapparen Adaam sin nya singel "Ela Ela", ett samarbete med Greekazo. Låten är den tredje från deras gemensamma EP Nya skolans ledare, som kommer ut den 15 augusti.
Märstafolket Två 15-åriga tjejer från Märsta deltar i projektet Tjejer Oxå, där unga får chansen att lära sig om trygghet och säkerhet i samhället. Bakom initiativet står Räddningstjänsten tillsammans med bland annat polis, ambulans och brandkår. Syftet är att skapa gemenskap och ge unga meningsfulla aktiviteter efter skoltid.
Nöjesnyheter Lördagen den 23 augusti är det dags för den traditionsenliga sensommarmarknaden Sigtuna Möte – ett evenemang med historiska rötter som sträcker sig tillbaka till det sista jordbruksmötet i Sigtuna stad år 1912. Sedan dess har marknaden utvecklats till en återkommande folkfest som i över femtio år lockat både lokalbefolkning och besökare.
Nöjesnyheter Mingel Kök & Bar på Sätuna står för flerårig matkultur i området: - Jobbet är jättebra – lugnt, fint och skötsamt. Vi har ett bra samarbete med kommunen, säger Jack Jobran, krögare.
Märstafolket På torsdagseftermiddagen besökte märsta.nu Midgårdsbadet och träffade Emilio, 18 år, som är en av sommarjobbarna på anläggningen. Han trivs med arbetet och uppskattar både tempot och gemenskapen med kollegorna.
Kulturnyheter Magiska universitet, varulvar i Gamla stan och vänskap i livets allvar – Märsta bibliotek tipsar om tre ungdomsböcker som passar perfekt för sommarens lediga dagar.
Nöjesnyheter Den 26 juli arrangeras Skepptuna Festivalen vid Skepptuna bygdegård. Festivalen har fri entré och bjuder på ett fullspäckat program med livemusik, matservering och aktiviteter för hela familjen.
Kulturnyheter Mynt som hittats på Visingsö 2024 kan vara äldre än de mynt som från sen Vikingatid och tidig medeltid som grävts fram runt om i Sigtuna kommun.