16 oktober är det Mamma Ljuger i KulturumFoto: Pressbild/Åsa Siller

Hyllad duo besöker Märsta med ”Mamma ljuger”

Komikern Jan Bylund och psykologen Mattias Lundberg tar sin föreställning "Mamma Ljuger" till Märsta.

Duon, kända för sin podcast ”Jäkla Människa” och boken ”Den Lyckliga Pessimisten”, har arbetat tillsammans i tio år och tidigare uppträtt över 50 gånger för en publik på över 30 000 personer.

I ”Mamma Ljuger” utforskar Bylund och Lundberg de myter och halvsanningar som många vuxit upp med, som att äta snö ger mask i magen eller att sitta för nära TV:n gör en blind. Föreställningen kombinerar humor och psykologi för att granska dessa vanliga påståenden och avslöja om det finns någon sanning bakom dem.

Föreställningen är en blandning av skratt och reflektion, där publiken får chansen att minnas sin egen barndom och de råd deras föräldrar gav dem. Bylund och Lundberg bjuder på en kväll som både underhåller och informerar, samtidigt som de hyllar mammor och deras ofta välmenande, men ibland felaktiga, råd.

”Mamma Ljuger” är en föreställning för alla som har en mamma, är en mamma, eller bara känner en mamma, och den lovar att ge både skratt och nya insikter om de små lögnerna vi alla vuxit upp med.

Hampus Busk prisas – började sin bana på Sigtuna museum

Kulturnyheter Kulturhistorikern Hampus Busk tilldelas årets Clarence Morberg-pris för sitt arbete med att tillgängliggöra stadens historia och kulturarv för en bred publik. Priset delas ut för att uppmärksamma hans drivkraft att förankra samhällsbyggande i platsens historiska sammanhang.

Sigtuna 44:a i landet som konstkommun

Kulturnyheter Sigtuna kommun hamnar på plats 44 när årets ranking av landets konstkommuner presenteras. Rankingen görs av KRO/KIF och bygger på hur kommunerna arbetar med konst, kultur och stöd till konstnärer.

Valsta kyrka fyller 50 år

Kulturnyheter Valsta kyrka, den yngsta av Märsta pastorats kyrkor, firar i år sitt 50-årsjubileum. Kyrkan byggdes 1975, mitt under en tid av nybyggaranda i stadsdelen Valsta. Med sin placering vid Valsta torg har den sedan starten haft en central roll i området.

SVT spelade in i Märsta för Arvinge okänd

Nöjesnyheter SVT Göteborgs program Arvinge okänd gjorde under måndagen inspelningar i Märsta. Programledaren Kattis Ahlström besökte juristen Christer Bjurestedt Linde på Murkelvägen, där delar av ett kommande avsnitt spelades in.