Julia Huusko SmedsFoto: Skånela IF

Huusko Smeds till Skånela

Skånela fortsätter med lokala satsningar och tredje spelaren in från Rosersberg i år är Julia Huusko Smeds: - Julia är en spelare som har framtiden för sig, hon är en ledartyp och har en inställning som få, säger tränare Fredrik "Chippen" Söderberg.

Skånela går inte långt för att hämta in sina spelare, bara inom några veckor har tre spelare plockats in från Rosersbergs IK. Julia Huusko Smeds är senaste tillskotte. En spelare född 1999 och ses som en utvecklingsbar tvåvägsspelare som ifjol var viktig för RIK i både damlag och Junior-SM.
– Julia är en spelare som har framtiden för sig, hon är en ledartyp och har en inställning som få. Hon är en rivig M6:a, även med fina kunskaper i försvar. Vi ser fram emot att se Julia utvecklas och att ha henne i vår grupp. Vi är säkra på att hon kommer att bli en viktig kugge för Skånela på sikt, uppger tränare Fredrik ”Chippen” Söderberg på Skånelas hemsida.

Skånela jobbar att få in två spelare till i truppen och då kommer man att ha 19 spelare enligt damansvarige Hasse Juslin. Målet är att vara tillbaka i kampen om placeringarna på den övre halvan av tabellen.

damallsvenskan

Förlust för Skånela mot Lugi

Handboll Skånela IF:s damlag förlorade bortamatchen mot LUGI under Trettondagen. Matchen spelades i Lund och slutade 38–27 till hemmalaget, efter 19–9 i paus.

herrallsvenskan

Skånela utklassade serieledaren

Handboll Skånela vann klart mot Lugi med 39–27 när Allsvenskan startade om på söndagen. Gästerna vände underläge till pausledning och kontrollerade sedan matchen i andra halvlek.

Skånela IF P14 klara för steg 3A i USM

Handboll Skånela IF:s pojkar 14 är klara för nästa omgång i USM efter två segrar under helgen. Laget säkrade avancemanget redan på lördagen och går in i steg 3A som ett av de topprankade lagen.

EXTRA

Kim Taekwondo tog tre SM-guld i Linköping

kampsport SM i taekwondo avgjordes i går i Linköping och Kim Taekwondo deltog med sex tävlande. Klubben tog totalt tre guld och två brons i årets sista rankingtävling inför landslagssäsongen 2026.

damallsvenskan

Skånela föll hemma mot Ystad

Handboll Skånela IF föll hemma mot Ystads IF HF i damernas Allsvenska möte den 29 november, där gästerna drog ifrån tidigt och vann med 35–28 efter 20–13 i paus.

SM i BMX avgörs i Märsta 2026

Cykel Svenska Cykelförbundet har beslutat att SM i BMX 2026 ska arrangeras i Märsta. Beslutet togs i samband med ett omfattande styrelsemöte där flera nationella mästerskap för kommande år fördelades.

Fyra judoutövare från kommunen tog medaljer på RM

kampsport Fyra judoutövare från Sigtuna kommun tog medaljer vid årets Riksmästerskap. Ariel Drottgren, Chinzorig Odkhuu och Lina Ejestrand deltog i mixlaget, som gjorde en stark insats och tog silver, efter att ha följt upp förra årets guld.

damallsvenskan

Seger även för damerna

Handboll Skånelas damlag tog sin första seger för säsongen genom en klar bortavinst mot HK Drott i Halmstad.