Efter pandemin har resandet tagit fart vilket leder till fler jobbtillfällen.

Hundratals nya jobbtillfällen på Arlanda

I fredags hölls rekryteringsmässan på Arlanda som väntar en kraftig expansion av antalet anställda de kommande månaderna.

Under pandemin lamslogs Arlanda, planen stod till och med det försvann tusentals jobb. När återstarten sedan skedde hade Arlanda och Swedavia problem med bland annat säkerhetspersonal vilket ledde till timslånga köer i säkerhetskontroller. Fredagens jobbmässa hölls i syfte att locka fler som är nyfikna på arbetet på Arlanda. 500 tjänster väntas tillsättas på Arlanda. Det rör sig om terminalvärdar, ledsagning samt andra jobb som de olika bolagen på Arlanda efterfrågar rapporterar Sveriges Radio.

Utvisningen av Ayla

Tonårsutvisningarna pausas – Andrum för Ayla

Nyheter Regeringen har beslutat att tillfälligt pausa de så kallade tonårsutvisningarna i väntan på ny lagstiftning. Beskedet ger nytt hopp för många unga i Sverige – bland dem 21-åriga Ayla från Märsta som länge levt med oro över sin framtid.

Bilbrand skapade köer mot Arlanda

Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.