Efter pandemin har resandet tagit fart vilket leder till fler jobbtillfällen.

Hundratals nya jobbtillfällen på Arlanda

I fredags hölls rekryteringsmässan på Arlanda som väntar en kraftig expansion av antalet anställda de kommande månaderna.

Under pandemin lamslogs Arlanda, planen stod till och med det försvann tusentals jobb. När återstarten sedan skedde hade Arlanda och Swedavia problem med bland annat säkerhetspersonal vilket ledde till timslånga köer i säkerhetskontroller. Fredagens jobbmässa hölls i syfte att locka fler som är nyfikna på arbetet på Arlanda. 500 tjänster väntas tillsättas på Arlanda. Det rör sig om terminalvärdar, ledsagning samt andra jobb som de olika bolagen på Arlanda efterfrågar rapporterar Sveriges Radio.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening