Efter pandemin har resandet tagit fart vilket leder till fler jobbtillfällen.
Hundratals nya jobbtillfällen på Arlanda
I fredags hölls rekryteringsmässan på Arlanda som väntar en kraftig expansion av antalet anställda de kommande månaderna.
Under pandemin lamslogs Arlanda, planen stod till och med det försvann tusentals jobb. När återstarten sedan skedde hade Arlanda och Swedavia problem med bland annat säkerhetspersonal vilket ledde till timslånga köer i säkerhetskontroller. Fredagens jobbmässa hölls i syfte att locka fler som är nyfikna på arbetet på Arlanda. 500 tjänster väntas tillsättas på Arlanda. Det rör sig om terminalvärdar, ledsagning samt andra jobb som de olika bolagen på Arlanda efterfrågar rapporterar Sveriges Radio.
Ung & Student Sultan Abu-Tayea, elev i årskurs ett på teknikprogrammet vid Svea gymnasium i Sollentuna, har tilldelats 50 000 kronor i investeringskapital för sin affärsidé DriveClean – en mobil biltvättstjänst där bilen rengörs med ånga direkt på plats hos kunden.
Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.
Politik Nyligen visade statistik att Sigtuna kommun har låg lärarbehörighet i skolorna. Nu föreslår Liberalerna drastiska åtgärder för att höja behörigheten.
Nyheter Polisen i region Stockholm har tillsammans med samtliga kommuner i Stockholms län, inklusive Sigtuna kommun, skickat ut årets trygghetsmätning till invånare mellan 16 och 85 år. Syftet är att undersöka hur trygga medborgarna känner sig och hur många som utsatts för brott.
Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.
Nyheter Andelen personer som varit utan arbete i minst ett år i Sigtuna kommun var i stort sett oförändrad i mars jämfört med samma månad förra året. Det visar Arbetsförmedlingens senaste månadsstatistik.