Råbergsskolan kommer att evakueras efter höstterminenFoto: Skärmdump/Twitter
Hundratals elever flyttas från Råbersgsskolan
Råbergsskolan är drabbat av ohälsosam miljö och samtliga elever kommer från vårterminen att få gå på annan plats, troligtvis Kulturskolan i Märsta.
Personal på Råbergsskolan ska ha mått dåligt under flera års tid på grund av miljön i lokalerna, under hösten har kommunen därför initierat en utredning och där kommit fram till att det finns kemikalier som emmitterats (utsöndrar), troligtvis mattlim. – Det är tydligt att situationen inte är långsiktigt hållbar och jag tycker att det bästa vi då kan göra är att handla omedelbart, säger Leif Hildebrand, tf chef för barn- och ungdomsförvaltningen, i ett pressmeddelande.
Det är i nuläget oklart hur farliga kemikalierna är men kommunen kommer att starta miljöåtgärder direkt. Under tiden kommer skolverksamheten att flyttas till andra lokaler och Kulturskolans nya lokaler i Märsta är aktuella. Ett beslut har ännu inte fattats. Under onsdagskvällen hölls ett möte med föräldrar innan definitivt beslut fattas. Det återstår bara knappt två veckor av höstterminen och en flytt blir i så fall aktuell till starten av vårterminen.
Eleverna kommer om det blir skola i Märsta vara i behov av transport, beslut om skola tas på fredag, först då är också skjutsfrågan avgjord. Hur lång tid det kommer att ta att åtgärda problemen är inte heller utrett just nu.
Politik Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.
Blåljus En man i 30-årsåldern omhändertogs sent på måndagskvällen efter att ha påträffats sovande i ett trapphus på Stockholmsvägen i Märsta. Han misstänks nu för flera brott.
Blåljus Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.
Blåljus En personbil och en lastbil kolliderade på måndagsförmiddagen i korsningen Lindberghs gata/ Pionjärsvägen i Arlandastad. En person uppgav smärta i nacken.
Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.
Nyheter Ny statistik från Arbetsförmedlingen visar att arbetslösheten i Sigtuna kommun minskar. Under januari var 8,9 procent av arbetskraften inskrivna som arbetssökande, vilket är något lägre än för ett år sedan. Även i större delen av Stockholms län ses en nedgång.
Nyheter Arbetet med att göra Humlegården till en ny mötesplats i Sigtuna går vidare. Efter beslut i kommunstyrelsen ska fastigheten nu anpassas för de verksamheter som planeras flytta in.
Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.
Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)