Foto: Insändarbild
Marie Axelsson i samtal med lärare.Foto: Pressbild

Hundratalet demonstrerade utanför fullmäktige

Under kvällen höll Lärarförbundet sin demonstration utanför kommunfullmäktige.

Hundratalet kom på demonstrationen utanför kommunfullmäktige under torsdagskvällen som Lärarförbundet hade mobiliserat till. Några av politikerna tog chansen att prata med demonstranterna, Marie Axelsson (S) var en av dem som hade samtal med lärarna.
– Jag gick runt och pratade med väldigt många lärare. De var upprörda och taggade för att demonstrera varje KF fram till sommaren.

Mord i Sigtunafjärden

50-åringen häktad för mordet

Notiser En 50-årig man har häktats misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015, uppger Attunda tingsrätt.

Mordet i Sigtunafjärden

Man begärd häktad för mord

Notiser Åklagare har beslutat om att lämna in en häktningsframställan mot den man som greps för 10 år sedan misstänkt för mord på en kvinna.

Inga hinder för ledning mellan Odensala-Väsby-Sollentuna

Nyheter Nu har den sista processen gällande ledningen mellan Odensala-Väsby hanterats och Svenska kraftnät kan börja planera för projektstart:- Det här är en viktig pusselbit i vår satsning för att ge stockholmsregionen kraft att växa, säger Ulrika Hamberg programledare på Svenska kraftnät.