Valjeviken som drev rehabilitering för personer med neuroskador i Humlegården lade ner verksamheten och nu är fastigheten till salu för 85 miljoner kronor.
Under uppmärksammade former köpte Rikshem fastigheten Humlegården i början av 2010-talet. Valjeviken hyrde in sig för att driva verksamhet för personer med neuroskador. Men de senaste åren har remitteringen av patienter från Region Stockholm och andra platser minskat. För ett år sedan rapporterade märsta.nu att verksamheten upphör från Valjevikens sida.
Nu är fastigheten till salu för 85 miljoner kronor. Det är Mäklarhuset kommersiella fastigheter i Uppsala som säljer. Köparen behöver således använda fastigheten för liknande verksamhet som bedrivits i den. Valjeviken försökte få en idéburen aktör att ta över verksamheten i Sigtuna men utan resultat.
Fastigheten har plats för 42 patientrum, den är i tre våningar och inkluderar även en bassäng. Enligt mäklarens beskrivning så är det som vårdboende/vårdfastighet som den säljs.
Näringsliv I höst etablerar sig sushikedjan Sushi Yama på Arlanda flygplats. Den nya restaurangen öppnar i SkyCity, intill den tidigare säkerhetskontrollen vid Terminal 5.
Näringsliv Den 4 september avgörs den första upplagan av Däckbytar-SM i Arlandastad. Tio finalister från hela landet gör upp om titeln genom ett praktiskt hjulskifte inför publik på Training Partner.
Näringsliv Norwegian-koncernen redovisar fortsatt starka siffror för sommaren. I juli reste nära 2,6 miljoner passagerare med Norwegian, vilket är det högsta antalet sedan pandemin. På Arlanda, där bolaget har en av sina viktigaste baser, har resandet varit intensivt under månaden.
Näringsliv Flera förare som kör för det appbaserade taxibolaget Bolt uttrycker nu skarp kritik mot hur bolaget fördelar ersättningen för utförda körningar.
Näringsliv Under juli månad registrerades fyra nya företagskonkurser i kommunen. Det största av de berörda bolagen hade en omsättning på fem miljoner kronor och åtta anställda.
Näringsliv Linda Åmand blir ny verkställande direktör för Sigtuna Vatten & Renhållning AB (SIVAB). Hon tillträder tjänsten den 6 oktober och ersätter Johan Stock som under många år arbetat i SIVAB men även inom Miljö- och hälsoenheten.
Näringsliv Arlandastad Group redovisar ett halvårsresultat som visar ökad affärsaktivitet och nya avtal. Intäkterna för första halvåret 2025 uppgick till cirka 170 miljoner kronor, med ett resultat på 16,8 miljoner kronor.
Näringsliv Arlanda fortsätter att växa. Under årets andra kvartal ökade både antalet utrikesresenärer och intäkterna, samtidigt som flera nya flyglinjer etablerats.
Näringsliv Att handla parfym, hudvård och solglasögon i taxfreebutiken på Arlanda kan bli betydligt dyrare än att beställa samma produkter online. En ny prisanalys från Prisjakt visar att 87 procent av varorna kostar mindre i nätbutiker.
Näringsliv SAS har beställt 45 nya jetflygplan av modellen Embraer E195-E2, med möjlighet att köpa ytterligare 10. En satsning som kan få påverkan på inrikesflyget i Sverige för SAS med omfattande verksamhet på Arlanda.