Foto: Humlegården

Humlegården läggs ner

Humlegården i centrala Sigtuna avvecklas av ägaren Valjeviken: - Anledningen är ett bristande intresse att utnyttja de kompetenser som finns på Humlegården samt att funktionshinderrörelsens organisationer inte nått fram med budskapet om behovet av en inneliggande specialiserad rehabilitering till regionerna, skriver Valjeviken i ett pressmeddelande.

Humlegården som fungerar som neurologisk och reumatisk rehabilitering lägger ner, detta på grund av bristande lönsamhet i form av för få patienter samt att de som varit inbokade ställt in sina besök på grund av coronapandemin. Valjeviken har avtal med Region Stockholm och har även fört dialog med regionen samt Sigtuna kommun om kompletterande verksamheter med rehabilitering för palliativ vård. Både kommunen och Region Stockholm har tackat nej.
– Valjevikens styrelse har därför beslutat om en avveckling av verksamheten. För att patienterna ska bli så lite drabbade som möjligt har kontakt tagits med andra anläggningar och tänkbara samarbetspartners, dock utan att någon lösning har funnits, uppger Valjeviken i ett uttalande.

Valjeviken arbetar nu för att någon idéburen aktör ska ta över verksamheten i Sigtuna med fokus på neurologiska och reumatologiska sjukdomar.

Sigtuna utan pris på Arkitekturgalan

Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.

Ökad skyddsjakt på vildsvin i Eneby och väg 263

Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.

valet2026

Lokalt stöd för Liberalernas nya linje

Politik Liberalerna i Sigtuna kommun har fortsatt stöd för partiledningen och partiledare Simona Mohamsson efter den nya linjen gentemot Sverigedemokraterna som presenterades förra veckan.