Jens HultFoto: Magnus Granhagen
Markoolio vid spelning i MärstaFoto: Magnus Granhagen

Hult samarbetar med Markoolio

Jens Hult och Markoolio samarbetar och på torsdagen släpper Jens en omgjord låt av Markoolio.

Märstasonen Jens Hult meddelar via Instagram att Markoolio ringde för att be honom tolka hans låtar från 2002. Nu har han gjort det och en av låtarna kommer att spelas i samband med Markoolios sommarprat i P1 på torsdag.
– Vilken låt det är hör ni då, skriver Jens.

julen 2025

Sigtuna julmarknad rankas som en av Sveriges bästa

Nöjesnyheter Sigtuna julmarknad placerar sig på åttonde plats i årets julmarknadsindex, som kartlägger landets mest uppskattade julmarknader utifrån omdömen, söktryck och tillgänglighet. Marknaden får totalpoängen 48,16 och rankas därmed högre än Julmässan på Kalmar slott, trots samma avrundade poäng.

Hampus Busk prisas – började sin bana på Sigtuna museum

Kulturnyheter Kulturhistorikern Hampus Busk tilldelas årets Clarence Morberg-pris för sitt arbete med att tillgängliggöra stadens historia och kulturarv för en bred publik. Priset delas ut för att uppmärksamma hans drivkraft att förankra samhällsbyggande i platsens historiska sammanhang.

Sigtuna 44:a i landet som konstkommun

Kulturnyheter Sigtuna kommun hamnar på plats 44 när årets ranking av landets konstkommuner presenteras. Rankingen görs av KRO/KIF och bygger på hur kommunerna arbetar med konst, kultur och stöd till konstnärer.